V poradně máte možnost zeptat se specialistky ze Světa zdraví v Uherském Brodě Jany Lukešové (na snímku), co děláte špatně, co správně a co by vám mohlo pomoci. Své dotazy můžete posílat na e- -mail: jennylane@jennylane.cz

Je lepší začít s hubnutím sám, nebo u obezitologa? Mám velkou nadváhu.

Specialistka ze Světa zdraví v Uherském Brodě Jana Lukešová.To, co musí každý, kdo se rozhodl významně snížit svou váhu, pochopit, je, že musí upravit správným způsobem skladbu svého jídelníčku a začít se hýbat. Jinak jsou jeho šance na úspěch téměř nulové. Neexistuje žádný rychlý způsob, který vyřeší vaše problémy ze dne na den a natrvalo. Klíčem k řešení vaší obezity může být obezitolog nebo specialista. Jeho hlavní role pak spočívá v psychologii. Za dosavadními neúspěchy v hubnutí je často deprese a frustrace z osobních problémů, pracovních povinností a stres. Specialista pak kromě jídelních nedostatků přihlíží i k tomuto problému a vede vás. Důležité je o hubnutí jenom nemluvit, ale něco pro to začít dělat.

Koupila jsem si krém na hubnutí, pomůže mi?

Krém na hubnutí neřeší příčinu vašich obtíží. Vy potřebujete změnu. Změnu jídelníčku, návyků, pohybu. To je to, co vás obohatí a přinese úspěch. Po krému nezhubnete v pravém slova smyslu. Tyto krémy mohou pouze pomoci při zpevnění problematických partií, zejména stehen a hýždí.

Jaký účinek má tukožroutská polévka?

Tato polévka ze zelí, cibule, rajčat, papriky a celeru má opravdu nízkou energetickou hodnotu. Neumožňuje vám měnit váš jídelníček, neučíte se správně, jak s jídlem zacházet. Z vařené zeleniny se uvolňuje lépe betakaroten, své zdraví touto polévkou nezkazíte. Ale položte si otázku, proč ji chcete jíst. Opravdu je to to jídlo, které vám přináší uspokojení? A co potom, až ji po týdnu dojíte? Nehledejte jednoduché řešení. Ne stylem, dnes už jsem toho snědla tolik, že už je to jedno. Začnu od zítřka. Raději se poraďte s odborníkem a začněte hned.

Máte doma otesánka?

Nedávno jsem nakupovala v supermarketu a jako obvykle jsem pročítala, co mi výrobci vzkazují na svých etiketách. K vedlejšímu regálu přišel pán s dítětem, které sedělo v košíku. Sáhlo po obalu, který ho zaujal, a tatínek říká: „Nechej to, to je něco zdravého. Pamatuj si, že co je zdravé, to je nedobré."

Tiše jsem zírala a přemáhala pokušení, říct pánovi něco od plic. Obzvlášť když pokračoval v poučování synka. „Představ si, že jeden kolega v práci si koupil los a vyhrál 40 tisíc. Koupíme si taky los." Aha, ten je asi v kategorii „dobrý". Chlapeček byl naštěstí štíhlý, ale podobných situací, které ovlivňují vztah dětí ke zdravé stravě kolem sebe vidíme hodně.

Dnešní moderní lidé vnímají, že klasická kuchyně babiček není to pravé ořechové, více se hýbou, život si umí užívat jinak než jen sezením u televize a otročením při domácích pracích. Na jejich dětech je to poznat. Ale co děti, které už odmalička vypadají, že jim chutná, jsou oplácanější a provází je známá věta, že z toho vyrostou?

I děti by měly hubnout. Ale ne drasticky, potřebují dostatek vitaminů a minerálů pro vývoj. Jsou citlivější k jakémukoli nedostatku. Je dobře, když do našeho centra Světa zdraví přicházejí se svými rodiči. Děti samy neovlivní, co je v lednici, ve spíži, co bude uvařeno. Je u nich potřeba nejdříve stanovit potřebné složení a množství stravy. Zákazy většinou vedou jen k ještě větší touze. Ale můžeme šikovně začít zaměňovat sladké nápoje za nekalorické, sladké tučné pečivo omezit na minimum a přestat připravovat smažená jídla.

Dospělí musí jít příkladem. Rodinné oslavy jsou pro děti zábavnější, pokud jsou aktivní, nemusí je strávit jen u stolu. Děti tyto změny vnímají, ale je potřeba, aby je považovaly za něco běžného, ne dočasného.

Z deníku Laďky Světinské

Ladislava Světinská, 44 let, Hradčovice, dětská sestra.Další týden proběhl k mé spokojenosti, zase jsme navážily o nějaký kilogram méně. Cítím se víc ohebnější, na únavu to asi moc vliv nemá, protože když chci zvládnout práci, chod domácnosti, rodinu a ostatní běžné věci, tak večer ještě neležím a už spím, jak s oblibou říká manžel. Ale to všechno souvisí s nepravidelným režimem. Přesvědčila jsem se, že to jde zvládnout i za těchto podmínek, je to náročnější, ale jde to. Jen čekám, kdy přijde neodolatelná chuť na čokoládu nebo něco podobného, zatím se nic takového nestalo. Dřív jsem musela mít každý den nějaký dezert. Možná se v mozku něco nastavilo jinak, ono dva měsíce na kus-kusu, pohance, sójovém masu a zelenině udělá svoje.