Spolu s cimbálovou muzikou pod vedením primáše Iva Peterky jsme zavítali v Rakouských Alpách do města Salzburg, Rauris a Zell am See.

Do 448 kilometrů vzdáleného Salzburgu jsme vyjeli ve čtvrtek kolem šesté hodiny ranní a na místo jsme dorazili asi po šesti hodinách jízdy. Ihned po příjezdu jsme měli vystoupení v Mirabelských zahradách. Spolu s námi se festivalu účastnily také soubory ze Slovenska, Holandska, Lotyšska, Slovinska a Bulharska. Po vystoupení jsme pokračovali do penzionu v Raurisu-Wörthu, kde na nás čekala naše domácí, paní Anita. Nejenom, že nám uvařila výbornou večeři, ale večer s námi ještě poseděla a zazpívala si při muzice.

V pátek nás čekalo večerní vystoupení v městečku Rauris, které čítá asi 3050 obyvatel, což je asi stejný počet, jako má Dolní Němčí. V sobotu bylo přichystáno vystoupení v městečku Zell am See, jehož okolí je nejnavštěvovanější částí Rakouska a je známé také svým jezerem Zeller am See. V zimě si tu návštěvníci mohou vybrat z celé řady rekreačních středisek, které nabízejí desítky kilometrů perfektně udržovaných sjezdovek.

Neděle byla posledním dnem, který jsme v Rakousku strávili. Po vydatné snídani jsme se v Raurisu rozloučili a vydali se směrem k Salzburgu. I přesto, že jsme spěchali domů, stihli jsme si ještě prohlédnout část města. Salzburg totiž není pouhým rodištěm Mozarta, ale je to místo, kde je k vidění mnoho historických památek a setkávají se tam hudebníci z celého světa. Děkujeme panu Habartovi z Hluku, který nás v pořádku dovezl na všechna vystoupení i domů a zpříjemňoval nám cestu veselými historkami. Poděkování patří rovněž Obci Dolní Němčí a všem sponzorům, bez jejichž podpory bychom se nemohli tohoto mezinárodního festivalu zúčastnit. 

Autor: Taťána Milošová, Petra Vaškových