Eva Jiřikovská druhou nejlepší scénografkou

Uherskohradišťská výtvarnice Eva Jiřikovská bojovala o prestižní titul nejlepší scénografky se dvěma pražskými kolegy. Marek Cpin, autor výpravy inscenace Požitkáři Divadla Na zábradlí získal o jediný hlas víc. „Je pro mě pocta, být v tomto nejužším výběru a skončit na druhém místě. Je to motor do dalších dní… pěna dní," vzkázala Eva Jiřikovská, která právě dokončuje kostýmy pro inscenaci opery pražského Národního divadla Boris Godunov a poté se vrhne na výpravu k připravované a velmi očekávané inscenaci režiséra Pitínského Alenka v kraji divů a za zrcadlem, kterou na jaře nastuduje s herci Slováckého divadla.

Cena facky o jeden hlas druhá

I další nominace zůstala těsně pod vrcholem. Hru Cena facky aneb Gottwaldovy boty napsal speciálně pro Slovácké divadlo dramatik Karel Steigerwald a poté, co se inscenace umístila mezi deseti nejlepšími a osobně ji přijel zhlédnout i ministr kultury Daniel Herman, bojovala o Cenu divadelní kritiky i hra samotná. „Dramaturgický počin je to naprosto jedinečný – hrát o rodině estébáka, Mlátičky Aloise Grebeníčka, ve městě, kde se mocensky zcela ještě neztrapnil jeho syn, konfrontovat to se sedláckou a vinařskou tradicí, to je i kus velké odvahy," napsal k nominaci recenzent J. P. Kříž. Hru Cena facky nakonec o jediný hlas předběhla hra Velvet Havel uvedená v Divadle Na zábradlí.

Slovácké divadlo mezi desítkou nejlepších

Divadelníkům z Hradiště ale udělaly radost i další nominace. Mezi herci byli na cenu navrženi Tomáš Šulaj za Bricka v Kočce na rozpálené plechové střeše a Primáše v Ceně facky a Jiří Hejcman za roli Přítele v Brechtově Svatbě režisérky Anny Petrželkové (ta byla mimochodem vyhlášena talentem roku). Velkým triumfem je i umístění Slováckého divadla v první desítce nejlepších divadel u nás. „Všechny nominace i ceny nám dávají jistotu, že děláme v Hradišti dobré divadlo, ba co víc, dokonce že děláme nejlepší divadlo u nás. Ale sluší se říct, že divadlo není závod. Že důležitější, než trofeje, je pro nás plné hlediště, a to díkybohu také máme," komentuje předávání cen herec Josef Kubáník. (kaj)