„Za jedenáct let od vzniku skanzenu neprošel ve všední den jeho branami větší počet návštěvníků než v úterý. Při kulturních akcích, jakými byly koncerty Čechomoru, bratří Nedvědů či Petra Koláře, jich bylo dalek o víc," okomentovala rekordní návštěvnost průvodkyně opevněným sídlištěm Renata Hrabalová.

Sedmý ročník jarního výukového programu, který připravili zaměstnanci skanzenu a členové občanského sdružení Velkomoravané, si nenechali ujít kromě žáků a učitelů z moravských mateřských, základních a středních škol, ani kluci a holky ze zahraničí. „Od průvodců, mezi nimiž byl ve středu i duchovní otec skanzenu a starosta Modré Miroslav Kovářík se dozvěděli, jak vypadalo někdejší opevněné hradisko Slovanů, jak v něm tehdy žili, pracovali a čím se živili. Členky občanského sdružení Velkomoravané dětem ukázaly, jak si Slované vyráběli oblečení a jak si vařili, muži jim zase předvedli, jak a čím se obyvatelé Velké Moravy bránili proti nepříteli. V Metodějově škole písemnictví se mohli seznámit s hlaholicí a na prostranství mezi palácem velmože a řemeslnickými dílnami Slovanů si mohli školáci zastřílet z luku.

„Z luku, který mě koupil táta v obchodě, už jsem si několikrát zastřílel, ale tady z repliky toho slovanského to nebylo vůbec lehké. Celá naše třída se smála tomu, jak mě Velkomoravané oblékali a vysvlékali z drátěné košile," vychrlil ze sebe smějící se Petr Stonavský z Brna. Při vysvlékání z košile jej dva statní Velkomoravané chytili za nohy, zvedli nad svoji hlavu a košili z něj doslova setřepali.

Kantoři si pochvalovali, že návštěva skanzenu, který není mrtvým hradiskem, přišla školákům vhod. „Dostali jsme informaci, že ve skanzenu Modrá probíhají v rámci Týdnů pro školy zajímavé akce, takže nelitujeme, že jsme dnes jednu z nich navštívili," svěřila se učitelka ZŠ Popůvky Jitka Havlíčková. Žáky, kteří se o Slovanech učí v prvouce i přírodovědě, zaujal podle jejích slov nejvíce ukázkový program Velkomoravanů.

„Mně se líbilo v pekárně, přednáška v Metodějově škole písemnictví, ale také maketa vyzy velké na Živé vodě. Bylo hezké se dívat na ryby, plovoucí kolem proskleného tunelu," dodala nadšeně osmiletá Kristýna Kršáková.