„Děti budou mít ve třech větších školách, Na Výsluní, na Mariánském náměstí a Pod Vinohrady, tři nové učebny, a to jazykovou, počítačovou a multimediální. Nové učebny se dočká také Základní škola Újezdec a Základní škola Havřice. Školáci se budou učit pomocí interaktivních tabulí, dataprojektorů, sluchátek, notebooků a nových počítačů,“ vyjmenoval uherskobrodský místostarosta Petr Vrána.

Do výběru audiovizuálního vybavení měli co mluvit také ředitelé zmíněných škol. Ti mohli říct, jaký nábytek a jaké počítače by se jim hodily. „Nejvíce nám pomůže modernizace multimediální učebny. Budou tam nová hlasovací zařízení, velkoplošná televize, notebook a místnost je současně knihovnou. Prostor poslouží dětem od první až do deváté třídy téměř v každém předmětu,“ uvedla ředitelka Základní školy Na Výsluní Dagmar Bistrá.

V tamní základní škole jsou nyní dvě počítačové učebny. Obě však obsahují starší a pomalejší techniku. „Naposled jsme kupovali počítače před pěti lety a už tehdy nebyly úplně nové. Tímto projektem děti získají rychlejší připojení a budou moct v hodinách lépe pracovat,“ dodala Bistrá.

Spokojený je také ředitel Základní školy Pod Vinohrady Zdeněk Moštěk. „Základ všech tří specializovaných učeben u nás ve škole sice už máme, ale zdaleka ne v takovém rozsahu a kvalitě. Jsme rádi, že nás radní také nechali mluvit do toho, jaké vybavení nakoupit, aby se nám do školy přesně hodilo,“ sdělil Moštěk.

Školáci využívají počítače nejvíce v hodinách informatiky. „V dnešní době děti více vnímají pohledem než čtením textu, proto je dataprojektor a interaktivní tabule výbornou pomocí,“ myslí si tamní učitelka informatiky Veronika Pálková.

Podle ní se dostává moderní technika stále více do vyučování. „Trendem bude mít dataprojektor a notebook v každé třídě,“ dodala.

Hlavním přínosem projektu je podle iniciátorů zvýšení počítačové a jazykové gramotnosti žáků. „Nové pomůcky a vybavení zatraktivní a zkvalitní výuku a zlepší konkurenceschopnost žáků při přijímacích řízeních na střední školy. Současně také umožní kantorům využívat moderních metod při výuce,“ poznamenal Vrána.

Realizace projektu je předběžně naplánovaná na období od června do října letošního roku. Dotace ve výši téměř osmi a půl milionů korun pokryje přibližně pětaosmdesát procent z celkových nákladů. „Zbytek město nebude financovat přímo ze svého rozpočtu, ale z úvěru, který si bere na pokrytí tohoto a také řady dalších projektů, které jsou zčásti dotované,“ dodal na závěr místostarosta.