Článek je součástí silvestrovského vydání Slováckých novin a nezakládá se na pravdě

Podle něj se slovácká metropole stane po vzoru západních zemí čínským městem. Východoasijské velmoci ovšem nebude zasvěcena pouze určitá část, ale rovnou celé území Hradiště!

„Část obyvatel vláda dobrovolně, nebo nuceně vystěhuje, aby se do města mohli nastěhovat Číňané. Domy i ulice budou v asijském stylu, slovácký folklor nahradí čínské zvyky. Zbytky původních hradeb budou použity k vybudování zmenšeniny Velké čínské zdi, která obežene celé město,“ vyzradil informátor z ministerstva zahraničí, který si kvůli strachu o svou rodinu přál zůstat v anonymitě.

Šokující plány mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová rezolutně odmítala. Na neformální schůzce s redaktorem ale vládní „pikle“ odtajnila.

„Realizaci zahájíme během dvou let. Lidé budou ale s projektem seznámeni už v příštím roce. Domů dostanou informační brožury a česko-čínské slovníky,“ prozradila mluvčí.

Za projektem se podle ní neskrývá žádné spiknutí. Jeho cíl je daleko prozaičtější, než by si mnozí mohli myslet. „Je to jednoduché. Čína se očividně stává světovou velmocí číslo jedna. Abychom si naklonili její přízeň, naši odborníci vymysleli právě tento projekt. Bude symbolizovat naši kulturní, společenskou i ekonomickou loajalitu,“ vysvětlila Opletalová.

Po řadě vyhýbavých odpovědí nakonec povolil i hradišťský starosta Libor Karásek. Přiznal, že vládními plány se radnice zabývá už třetím rokem.

„Hradiště prošlo důkladným výběrovým řízením. Do finále nám nepřímo pomohlo sousední Jalubí, jehož psí speciality tvoří dobrý základ tradiční čínské kuchyně. V posledním kole pak rozhodlo místní pojmenování Mařatic – Na Východě,“ vzpomněl starosta.

S transformací Hradiště do čínského města bude souviset řada menších i větších změn. Jako úřední jazyk bude nově zavedena čínština. V domácnostech se pak například plošně sníží počet automobilů. Za každý odevzdaný kus dostanou lidé moped, nebo rikšu.

Nemilá povinnost čeká i majitele podniků se zahraniční tematikou. „Italské restaurace či belgická čokoládovna skončí, nebo se budou muset zaměřit na čínské produkty. Zrušit se bude muset třeba i tradiční vyvěšování tibetské vlajky,“ podotkl Karásek, který se bude muset vzdát křesla starosty.

Žádný občanský demokrat ani lidovec totiž na radnici nezůstane. Vedení převezmou komunisté s podporou sociálních demokratů. „Název naší strany trochu změníme, zkratka ale zůstane stejná. Nově se budeme jmenovat Komunistická strana čínské Moravy. To samé čeká i ČSSD, která bude fungovat jako Čínská strana sociálně demagogická,“ zmínil člen hradišťských komunistů Ivan Mařák.

Úpravy se dočká i samotný název města. Uherské Hradiště doplní čínské pojmenování Chén Lú [:čén lú:] neboli ”Ranní rosa”.

Z přechodu na asijský životní styl a imigrace Číňanů nejsou lidé na Slovácku příliš nadšení. Některé vládní záměr dokonale překvapil. „Mňa by enem zajímalo, jak sa o nás ty kur.. žluté dozvjéděly. Nic, neprodám jim ani tihlu,“ přemýšlel osmatřicetiletý Bohumil Stejskal z Dědictví u Uherského Hradiště.

Michal Ente Červíček

Čtěte více: vpravo nahoře Související články