Článek je součástí silvestrovského vydání Slováckých novin a nezakládá se na pravdě

„Tranzit tuzemské elektřiny vysokonapěťovým vedením na pětadvacetimetrových stožárech napříč moravsko slovenským pomezím se konat nebude, už je ale na sto procent jisté, že hřebeny Bílých Karpat nad Korytnou, Březovou a Stráním ozdobí park pěti desítek větrných elektráren,“ informoval na včerejší tiskové konferenci starosta Suché Lozi Petr Gazdík.

Jeho slova nepřímo potvrdil mluvčí krajského úřadu Zlínského kraje Patrik Kamas. „Je pravda, že se už několik let snaží vedení kraje zrealizovat projekt ekologické výroby elektřiny a konečně se ledy hnuly. Předběžná smlouva se společností Egon počítá v příštím roce s výstavbou zhruba padesáti větřáků v kraji. V úvahu připadají lokality v mikroregionu Východní Slovácko a na Hostýně, kde už jedna větrná elektrárna stojí. Stavět se začne v březnu,“ poznamenal Kamas. Stavby by podle něj neměly přesáhnout stometrovou výšku.

S postupem kraje nesouhlasí obyvatelstvo regionu ani ochranáři. „Monstra, která nám budou hučet za humny, tady nechceme. Rozhodli si o tom páni na kraji. Nikdo se nás na nic neptal. Je nechutné, jak s námi politici jednají. Oranžovo modrá totalita,“ nechal se slyšet Korytňan František Navrátil.

Odmítavý postoj zastává také někdejší zoolog CHKO Bílé Karpaty Pavel Bezděčka. „Několik studií prokázalo, že plašit ptáky i zvěř v chráněných krajinných oblastech je z důvodů jejích následných nižších rozmnožovacích schopností zcela nepřípustné,“ prohlásil odborník.

Pavel Ente Kachnička

Čtěte více: vpravo nahoře Související články