Článek je součástí silvestrovského vydání Slováckých novin a nezakládá se na pravdě

Jednu stranu „proutěné paluby“ totiž obsadila dámská část pasažérů. Tu druhou starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Balon vystoupal asi čtyři sta metrů nad vrcholky Chřibů, v ten moment však první muž uherskohradišťské radnice udělal úkrok na stranu a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.

„Koš se značně naklonil na levou stranu, kam starosta přešel (foto vpravo). V tu chvíli bych nechtěl být v kůži lidí v balonu. Pilot se to sice snažil vyrovnat, ale nedařilo se mu to,“ popsal nebezpečnou situaci devadesátiletý Karel Vyděšený, který let vzdušného obra pozoroval hvězdářským dalekohledem.

Pilot se snažil balon vyrovnat extrémní dávkou ohřátého plynu, to se mu však také nepodařilo. Byl nucen ke kritickému kroku – opustit hořáky balonu a přesunout se na druhou stranu koše, aby vyrovnával. Kormidlo tak musel předat uherskohradišťskému starostovi (foto vlevo).

„Balon jsem ještě nikdy neřídil, ale co jiného nám zbývalo. Ujal jsem se toho, přece si nevezmu na svědomí toliko lidských životů,“ prohlásil starosta Karásek, ale o incidentu na nebi se více nechtěl bavit. Starostovi se nakonec podařilo podle pokynů pilota s balonem přistát a zachránit tak celou posádku. Nebezpečná situace se však stala poučením pro další balonáře na Slovácku.

„Doteď jsme rozmisťovali posádku koše zcela libovolně. Ale nyní si raději každého pasažéra zvážíme a rozmístíme posádku podle váhy,“ uvedl pilot Petr Vodík z Uherského Brodu s tím, že jeho balonu takové nebezpečí nehrozí, poněvadž mají podstatně lehčího starostu.

Martin Ente Kachnička

Čtěte více: vpravo nahoře Související články