Článek je součástí silvestrovského vydání Slováckých novin a nezakládá se na pravdě

Rozhodla se tak kvůli tomu, že oblast Slovácka je pro Českou republiku velice přínosná, co se týče obrovských zásob vína a slivovice. Z tohoto důvodu by prý neměli být řidiči na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku trestaní za to, že si občas dají pohárek či štamprli.

Novela potěší obyvatele Slovácka, turisty a také vinaře. „Často u nás pořádáme košty, různé oslavy či posezení. Kvůli tomu, že mnoho hostů řídí, pak moc vína nevypije. Takto si ale každý bude moct dát alespoň dvě deci vína,“ pochvaloval si vinař ze Slovácka Jaroslav Hrozen. „Novelu vítám samozřejmě i já sám. Když natahuji víno do koštýře, nemusím ho ani pít, ale když pak sednu za volant a jedu někam, stejně nadýchám. Takto to bude mnohem lepší,“ doplnil Hrozen.

Novinku vítají také hospodští. „Určitě nám to zvýší tržby. Lidé nebudou pít kofolu a džus, ale dají si pivko nebo víno,“ sdělil provozovatel jedné z hradišťských restaurací Josef Nalejvač.

Policisté se k novele stavějí trošku rozpačitěji. „Nejspíš ztratíme trochu respekt. Doteď nemohl pít nikdo a nyní to bude mnohem složitější, když řidič nadýchá a my ho budeme stejně muset nechat jet bez pokuty. Dosud jsme měli nejvíce vybraných pokut za alkohol za volantem v republice,“ uvedl hradišťský policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř.

Nadšeni jsou samozřejmě i štamgasti ze Slovácka. „Když se po práci stavím v hospodě na jedno, můžu jet v klidu autem domů a nemusím ho nechávat před hospodou do rána. Taky například na slavnostech vína v Uherském Hradišti si budu moct konečně dát kapku vína a nejenom sledovat ostatní členy rodiny, jak koštují,“ vyjádřil se Petr Pohárek ze Starého Města.

Kromě rodáků ze Slovácka novinka potěší i turisty. „Když to slyším, radši si v létě s rodinou zajedu do Hradiště než třeba do Českého ráje, když se tam u vás bude moct takto pít,“ řekl Josef Nepil z Prahy.

Tereza Ente Kachničková

Čtěte více: vpravo nahoře Související články