Článek je součástí silvestrovského vydání Slováckých novin a nezakládá se na pravdě

Začalo to nevinně. Na jednu z repríz se přišel podívat viceprezident České biologické komory Aleš Habartán a v loutce masožravé květiny poznal zákonem chráněnou rostlinu Sokolaris Recionplatum. Nevadilo to do závěru inscenace, kdy na jevišti vybuchne bomba, která masožravku zničí. Hned druhý den podal viceprezident stížnost. Píše se v ní: „Důrazně protestuji, aby bylo na jevišti veřejně prezentováno, jak se ničí klenoty přírody. Žádám nápravu, jinak se obrátím na soud,“ stálo v žádosti.

Divadelníci kroutí hlavou. „Žádnou rostlinu, jakou pan Habartán popisuje, neznáme. Vše je divadelní licence z dílny našeho výtvarníka. Jestli panu viceprezidentovi loutka něco připomíná, je to čirá náhoda,“ bránil se herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Hrozba soudního sporu je ale velmi reálná a divadelníci to moc dobře vědí. „Pokud soud vydá předběžné opatření, abychom přestali Adélu až do vynesení rozsudku hrát, dojde ke katastrofě. Na představení čekají tisíce diváků. Co jim máme říct?“ okomentoval nešťastnou situaci Josef Kubáník.

Zástupce České biologické komory nabízí řešení – změnit závěr hry. „Místo zničení rostliny doporučuji zanést ji do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a spolu se skauty ji vysadit do volné přírody,“ představuje nápad Aleš Habartán. Josef Kubáník má k něčemu takového stručný komentář: „Pan Habartán je nejenom nepřítel divadla, ale evidentně i nepřítel zdravého rozumu.“ Vypadá to, že konflikt narůstá do obřích rozměrů. Přijdou diváci o oblíbený titul? Prosadí si viceprezident své? Případ budeme sledovat.

Josef Ente Kachnička

Čtěte více: vpravo nahoře Související články