Článek je součástí silvestrovského vydání Slováckých novin a nezakládá se na pravdě

„Přežraní, funící cyklisté představují pro bezpečný provoz na silnicích vysoké riziko,“ konstatuje starosta Libor Karásek. A jeho slova potvrzují i statistiky dopravních policistů. „V letošním roce mají sedm z deseti nehod v okrese na svědomí právě lidé, kteří po vydatném obědě usedli na bicykl,“ poukazuje na děsivá čísla policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Nejkritičtější situace podle dopravních expertů nastává, když se kolař-jedlík snaží vyjet kopec. „Typickým příkladem je ulice 1. máje vedoucí k sídlišti Východ. Cyklista si dá na Koruně kachnu s deseti knedlíky a pak se pokouší vyšlapat do prudkého stoupání. Přitom ale brzdí a ohrožuje plynulý provoz na silnici,“ vysvětluje velitel hradišťské městské policie Jaroslav Ježo.

„Nedávno se stalo, že tam jeden takový ,sportovec‘ neudržel oběd v žaludku a málem v segedínském guláši utopil yorkšírského teriéra, kterého na přilehlém chodníku venčila místní občanka. Ťapka to naštěstí přežil, ale paní musela zanést svůj norkový kožich do čistírny,“ přidává nemilou příhodu zástupce velitele hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Od ledna ohlídají rizikové úseky strážníci a měřit obsah žaludku kolařů budou pomocí speciálních testerů, podobných těm na alkohol.
„Pokud budeme mít podezření, že cyklista před jízdou jedl více, než je zdrávo, dáme mu fouknout. A kdo nafouká, zaplatí,“ zvedá varovný prst velitel Ježo.

Co a v jakém množství lze před usednutím na kolo pozřít, najdou lidé na internetových stránkách Uherského Hradiště v sekci Ochrana obyvatel.

Václav Ente Kachnička

Čtěte více: vpravo nahoře Související články