„Letos jsme se začátkem jara velice spokojeni. Houby začaly růst o dva a někde až o tři týdny dříve, než to bývá obvyklé. V lese je momentálně nejpravděpodobnější nalézt houby májůvky, kačenky, praváky, kozáky a klouzky. Já jsem svou první houbu letos objevil pátého dubna, a to májůvku,“ poznamenal Novotný. Podle něj dřívějšímu startu houbařské sezony pomohlo počasí.

„Byla velice mírná zima, už několik týdnů je teplo a navíc i zapršelo. Takže pokud by se počasí udrželo v této rovině, kdy nebude přílišné vedro, houby porostou,“ potvrdil Novotný.

S netradičním úlovkem se v minulých dnech setkala také Vlasta Ondrová ze Slavkova. Našla totiž houbu, která za běžných podmínek vyrůstá až na podzim, a to čirůvku dvoubarvou.

Pět čirůvek potěšilo

„Našla jsem houbu typickou pro podzimní měsíce, a ne jednu, ale rovnou pět kusů. Tak jsem je hned po přinesení domů přidala do houbové polévky,“ poznamenala Ondrová. Zároveň dodala také své kulinářské postřehy. „Čirůvky jsou nejlepší v polévce nebo v omáčce. Májůvek zase většinou nebývá mnoho, a tak je dobré si jimi zpestřit maso anebo je uschovat do mrazáku a příležitostně používat k vylepšení pokrmů,“ uvedla Ondrová. Ta se na houby vydala opět o uplynulé neděli a opět se setkala s netradičním nálezem. „S přáteli mykology jsme objevili velice zajímavou houbu. Nikdo z nás však nedokázal určit, o jakou se jedná. Takže ji necháme nejspíše určit od ještě větších odborníků,“ zasmála se Ondrová.

Houbaři z Nivnice i Slavkova se tedy shodují, že mírná zima a teplé, i když ne příliš deštivé jaro má na svědomí dřívější a hojnější úrodu hub. Kam na ně chodí, však čtenářům prozradit nechtěli.

Do lesa se o víkendu chystá nejspíš mnoho milovníků houbaření na Slovácku. Jedním z nich je také devětatřicetiletý Miroslav Šimeček z Uherského Hradiště. „Já chodívám sbírat houby každý rok už od dětství. Když jsem byl malý, chodíval se mnou dědeček, nyní já sám brávám do lesa svoje ratolesti. Vždycky mají radost, když najdou plný košík hub. A pokud jsou podmínky pro růst hub už nyní takto příznivé, tak nebudu váhat a hned v sobotu nebo v neděli na ně vyrazím. Také mám samozřejmě několik svých tajných místeček, kde většinou houby objevím,“ vyjádřil se Šimeček.