Jsou akce základní umělecké školy v září a říjnu v životě školy něčím obvyklým, nebo výjimečným?

To, že pořádáme každoročně několik koncertů a výstav, je samozřejmé. Že je ale pořádáme začátkem školního roku bylo letos velmi neobvyklé. Například koncepce koncertu k výročí založení města vznikala na konci školního roku, upřesňovala se na několika schůzkách přes prázdniny a prakticky jako celek a v některých detailech vznikala začátkem školního roku.

To jste celý program nazkoušeli za prvních 14 dnů v září?

S koncepcí Hradišťských zastavení přišla už před prázdninami vedoucí tanečního oboru Laďka Košíková, která se také ujala režie celého dvouhodinového programu. Jeho základem byly už hotové taneční choreografie, motivované historickými událostmi našeho města, které měly svou premiéru v červnovém tanečním koncertu. Některá hudební čísla se použila z loňského školního roku, ale ta také vyžadovala spoustu hodin nových zkoušek. Vypravěčské party a celé literární části však bylo třeba postavit na konci prázdnin a na začátku září. Tak hektické a náročné zahájení školního roku jako letos jsme ještě nikdy nezažili.

Stála ta práce za to?

Pedagogická práce v naší škole je nikdy nekončící proces předávání a přijímaní umění. Mezi tím jsou určitá zastavení, která je možné i zdokumentovat. A právě toto bylo pro nás opravdu svátečním. Spojily se tři obory naší školy a vykouzlily pořad, který nám přinesl velké uspokojení. A to sami vůči sobě býváme hodně kritičtí. Na druhé straně nás také těší, že ještě po několika dnech jsme potkávali na ulici diváky se slovy uznání.

Jak dlouho jste připravovali výstavu v Galerii Slováckého muzea?

Výstava výtvarného oboru, která je umístěna ve dvou sálech v prvním patře Galerie Slováckého muzea v Otakarově ulici byla samozřejmě připravovaná už v loňském školním roce. Září bylo pro naše učitele instalačním měsícem. Umístit práce 450 žáků do jedné výstavy byl také pořádný záběr.

Mají vaše výstavy v Galerii nějaký pravidelný interval?

Vedení Slováckého muzea a kurátorka Galerie Marie Martykánová nám umožňují vystavovat v prostorách Slováckého muzea v poslední době každé tři roky. Minule to byla výstava „Muzeum očima dětí“, letos má expozice název „Na křídlech fantazie“. Pro jejího návštěvníka to však není jen název. Kdo výstavu navštíví, porozumí, proč tomu tak je.

Jak staré děti se na tvorbě podílely? Jaké techniky děti pro výstavu použily?

Na výstavě nejsou zastoupeny jen dětské práce, ale také výsledky výtvarných činností středoškoláků. Kromě toho je expozice velmi pestrá. Vedle kresby, malby, grafiky a keramiky jsou zde prostorové objekty z různých materiálů a černobílé i barevné fotografie. Na vernisáži byla také přítomna učitelka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, která zde uvedla svůj metodický film o práci s hlínou. Také na něm se podílela naše škola a jeho promítání je součástí výstavy.