Leden

V Bojkovicích shořelo na tisíc tun pneumatik
Bojkovice/ Tisíc tun pneumatik začalo hořet 4. ledna před polednem v bývalém areálu zemědělského družstva v Bojkovicích. Plameny zachvátily sklad, který se nachází mimo obydlené části města. Příčinou vzniku požáru bylo nedbalostní jednání dvou řemeslníků, kteří se v bezprostřední blízkosti hořlavého materiálu pokoušeli plamenem zlikvidovat kovové traverzy betonových kójí. S ohnivými jazyky bojovala desítka hasičských sborů tři dny. Šlo o požár podobný tomu, kdy v Uherském Brodě 28. června roku 2007 shořelo 10 tisíc tun pneumatik.
Kvůli nedbalosti přeskočil oheň na uložené staré pneumatiky a v krátké chvíli materiál zachvátily plameny. Pneumatiky byly uzavřeny v betonové kóji, jejíž zdi zabránily rozšíření ohně. Díky příznivým povětrnostním podmínkám a poměrně rychlému prohoření nahromaděných pneumatik nedošlo k ohrožení zdraví obyvatel okolních obcí.

ČSAD otevřelo novou budovu
Uherské Hradiště/ Provoz v nové výpravní budově autobusového nádraží v Uherském Hradišti byl zahájen 7. ledna. Moderní dvoupodlažní centrum za čtrnáct milionů korun má podle prognóz přispět nejen k pohodlí cestujících, ale i ke zvýšení komfortu pracovníků dopravní společnosti ČSAD. Novinkou je zejména klimatizovaná čekárna a moderní informační systém. Samozřejmostí jsou pak bezbariérové přístupy a veřejné záchody.

Únor

Šel z plesu a umřel v potoce
Babice/ Tragicky skončil pro jednoho z návštěvníků komunistický ples v Babicích v polovině února. Třiapadesátiletý A. K. z Uherského Hradiště při nočním návratu ze zábavy zahynul. O život přišel nedaleko tamního kulturního domu v jenom patnáct centimetrů hlubokém potoce. Jeho bezvládné tělo objevili místní lidé až druhý den dopoledne. Obyvatelé protějších domů totiž spatřili část lidského trupu bezvládně ležícího na svahu babického potoka. Muž zahynul bez cizího zavinění.

Hořící motorest hasilo pět sborů
Stupava/ Pět hasičských sborů se 25. února sjelo k hořícímu motorestu Samota v Chřibech. Krátce po půl jedenácté varoval před ohněm zaměstnance i hosty zařízení požární hlásič. Informoval o tom mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.
Požár odhalil jako první kuchař Zdeněk Běžník, který zaslechl varovný zvuk hlásiče. Začalo hořet v podlaze, bylo to hodně cítit a pak i vidět kouř, který se však držel v patře, a tak se restaurace obešla bez újmy. Pracovníci motorestu se snažili oheň uhasit ještě před příjezdem hasičů, ale nemohli se dostat k ohnisku požáru. Hasiči pak museli pomocí motorové pily rozřezat podlahy, aby oheň úplně zlikvidovali. Podle vyšetřovatele začalo hořet od neodborně nainstalovaných tepelných rozvodů z krbu. Požár nadělal škodu za sto tisíc korun.

Mrtvá ležela uprostřed Chřibů
Chřiby/ Nálezem mladé ženy bez známek života v lesích pod Buchlovem končil poslední únorový víkend na Slovácku. Na bezvládné ženské tělo narazil při nedělní podvečerní procházce po Chřibech náhodný chodec. Podle prvotních informací bylo jasné, že se jednalo o násilnou smrt. Policisté následně vypátrali totožnost mrtvé. Šlo o šestadvacetiletou dívku z Kroměřížska, která 19. února odešla z domu a od té doby byla pohřešovaná. Zanedlouho policie odhalila vrahy mrtvé dívky. Ranami do hlavy ji ubil šestatřicetiletý manželský pár z Kroměřížska, a to kvůli penězům.

Březen

Emma řádila i na Slovácku
Slovácko/ Předpovědi meteorologů varujících před silným větrem a deštěm se na začátku března beze zbytku vyplnily také na Slovácku. V sobotu 1. března dopoledne zaznamenali hasiči v srdci Slovácka jedenáct výjezdů ke spadlým stromům, poničenému elektrickému vedení a poškozeným střechám domů. Do večera se pak počet zásahů s asistencí hasičů na Hradišťsku zvýšil na dvaadvacet. Například ve Veletinách, Kunovicích, Uherském Hradišti a dalších obcích hasiči odklízeli spadlé stromy a jiné překážky, které ohrožovaly provoz na komunikacích. V Uherském Brodě mimo jiné likvidovali plech ze střechy, který hrozil utržením. Spadlý drát elektrického vedení bylo nutné odstranit z komunikace v Buchlovicích a u dětského hřiště ve Vlčnově. Na fotbalovém stadioně v Kunovicích vítr zlomil dva stožáry osvětlení a sroloval střechu nad tribunou. V Ostrožské Nové Vsi zase nevydržela střecha rodinného domu, vítr ji odhodil přes ulici na protější stavení.

U Bánova se srazily kamiony: škoda za tři miliony korun
Bánov/ Osm hodin blokoval v polovině března od rána do odpoledne havarovaný kamion silnici I/50 mezi Uherským Brodem a Bánovem. Příčinou byla kolize nákladního automobilu, který před pátou hodinou ranní narazil zezadu do vozidla stejné společnosti. Dopravu museli policisté odklánět. Mladý sedmadvacetiletý řidič s návěsem plným chlazeného mletého masa narazil při cestě ke slovenské hranici zezadu do kamionu s prázdnými láhvemi. Viník nehody nedodržel bezpečnou vzdálenost a navíc policisté zjistili, že nedodržel povinnou bezpečnostní přestávku. Nepozorný řidič vyvázl ze zdemolované kabiny bez zranění. Škodu na obou vozidlech policisté vyčíslili na tři miliony a pětapadesát tisíc korun. Hodiny zablokovaná komunikace rozčilovala desítku řidičů kamionů, kteří tam nechtěně uvázli.

Nehoda v Dolním Němčí: zavinil ji policista

Dolní Němčí/ Rouškou nejasností bylo obestřeno noční dopravní drama, ke kterému došlo 21. března na silnici nedaleko Dolního Němčí. Policisté potvrdili, že podezřelým z jejího zavinění je policista. Při dopravní nehodě mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní došlo ke zranění chlapce a dívky. Oba museli být hospitalizováni. Podezřelým ze zavinění nehody je policista. Dívka utrpěla vážná zranění a byla hospitalizována na oddělení traumatologie. Mladík podepsal po ambulantním vyšetření negativní reverz a odešel domů.
Spekulace o tom, že řidič srazil mladou dívku z Dolního Němčí a hocha z Hluku, nakonec vzala za své, neboť se potvrdilo, že dvojice cestovala ve vozidle spolu s policistou Markem Labovským, který řídil a je také podezřelý ze zavinění nehody. Řidič totiž po nehodě neposkytl zraněným první pomoc a z místa nehody ujel. Podezřelému Markovi Labovskému, který je dopravní policista v Uherském Hradišti, byla nařízena dovolená. Po ní je nucen řady strážců zákona opustit.

Duben

Ve firmě v Kunovicích na jaře úřadovala asfaltová mafie
Kunovice/ Po celé republice se objevily případy falešných řemeslníků, kteří slibovali zhotovení asfaltových povrchů. Tvrdili, že jsou zástupci renomované anglické společnosti Whelans Limestone Quarries LTD., která podle poznatků policie skutečně existuje. Podvodníci sice svou práci částečně provedli, pak ale vybrali finanční úhradu za kompletní práce a beze stopy zmizeli. Stejnou zkušenost mají za sebou také zástupci několika regionálních firem. Setkal se s nimi také ředitel kunovické firmy Ramet Vilém Kovář. Přišli za ním s tím, že jim po předešlé provedené zakázce zbyl nějaký asfalt, jestli prý nemá zájem jím opatřit povrch ve své firmě. Souhlasil a požádal je o úpravu plochy o rozloze 1500 metrů čtverečních. Provedli částečné položení materiálu s částečným nástřikem. Pak tvrdili, že musí práci přerušit a že přijedou zítra. Práci chtěli ale zaplatit. Povedení řemeslníci si vzali za práci sedm tisíc euro. Druhý den ráno mu ještě volali, že nakládají materiál a hned přijedou, ale nestalo se nic. Jejich telefonní čísla od té doby přestala existovat. Policie na Hradišťsku vyšetřovala další dva podobné případy, kdy pachatelé stihli napáchat škodu za 11 tisíc eur.

Model Uherského Hradiště konečně pokřtilo šampaňské
Uherské Hradiště/ Slavnostního „zprovoznění“ se dočkala atrakce, která zaslouženě budí zájem kolemjdoucích. Po několikaměsíčním zpoždění zástupci uherskohradišťské radnice oficiálně předali obyvatelům města model historické tvrze. Ta od začátku března konečně zdobí ústí Havlíčkovy ulice, která je pomyslnou vstupní branou do centra slovácké metropole. S výsledkem byli hradišťští radní spokojeni a byli také rádi, že autor Petr Novák stihl práci dokončit v posledním zadaném termínu.

Mladí fotbalisté padělali peníze
Uherské Hradiště/ Do velkého průšvihu se dostala čtveřice mladých fotbalistů 1. FC Slovácko. Dospívající sportovci si totiž měli pomáhat k lepšímu životu falšováním peněz, které si údajně tiskli na počítači a následně utráceli po Uherském Hradišti a okolí. Policie si na ně počíhala, sklapla past a mladíci, kteří zřejmě důsledky a především závažnost svého jednání vůbec nedomysleli, skončili v cele. Policie měla skupinku sedmnáctiletých chlapců delší dobu sledovat a následně ji zadržet. Po výslechu pak byli v doprovodu rodičů propuštěni domů. Čtveřice mladých penězokazců se k činu přiznala. Podle výpovědí dvou zadržených chlapců vyrobili nejméně devět kusů bankovek. Jeden z mladíků vyráběl dvoustovky na počítači. Stačila mu k tomu barevná tiskárna. Nepříliš zdařilé kopie pak dávali do oběhu. Úspěšní moc nebyli. Z devíti bankovek se jim podařilo udat dvě. Třetí dvoustovka se zdála být jednomu trafikantovi podezřelá, a tak penězokazce zadržel a přivolal policii. Mladíci si prý jen chtěli přilepšit ke kapesnému.

Žena nedakonického starosty nasedla do vlaku a zmizela
Nedakonice/ Celý duben postrádal nedakonický starosta Jiří Smělík svou manželku Jarmilu. Začátkem měsíce nastoupila v Nedakonicích do vlaku a vyrazila směrem na Břeclav. Pak už ji nikdo neviděl. Co sedmačtyřicetiletou ženu vedlo k náhlému odchodu, je nejisté. Smělík se domníval, že důvodem může být rapidní snížení její váhy. Žena v minulosti prodělala operaci páteře, po které se rozhodla zhubnout. Aby páteř méně namáhala, rozhodla se shodit. Během šesti měsíců zhubla o pětadvacet kilogramů. Je možné, že takový nápor její nervy zkrátka nevydržely. Jeho zoufalství ještě prohlubovalo vědomí, že žena odjela bez jakýchkoliv dokladů. Celou dobu se musela obejít bez občanky, pasu, platební karty či zdravotního průkazu. Starosta Nedakonic rozvěsil na mnoha místech její fotky s prosbou o pomoc. Při hledání intenzivně spolupracoval s policisty, kteří se případem zabývali. Ti uspořádali větší pátrací akci, do níž se zapojila asi osmdesátka policistů. Hledali kolem trati v Nedakonicích a Moravském Písku. Pohřešovanou hledali také v dalších okresech. Nakonec byla nalezena mrtvá.

Květen

Míkovice: seník hořel 2 dny
Míkovice/ Velkokapacitní seník v Míkovicích doslova spolykaly plameny. Oheň zemědělskou stavbu zachvátil na začátku května v pátek odpoledne a hasiči jej likvidovali několik dlouhých hodin. Jednotlivá místa tam dohořívala ještě v sobotu večer. Předběžná škoda byla odhadnuta na milion korun. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Kunovic a Míkovic. Hasiči zjistili, že hořela uskladněná sláma ve velkokapacitním seníku poblíž obce. Plameny zachvátily celou plochu s uskladněným materiálem, který byl na ploše asi padesát krát dvacet metrů. Místy oheň šlehal do výšky šesti až osmi metrů. Požár zničil hliníkové opláštění haly a ohořelé zbytky vítr roznášel do okolí.

Padlého vojáka z Afghánistánu pohřbili v Mařaticích
Uherské Hradiště/ Před rakví s tělem vojáka in memoriam povýšeného do praporčické hodnosti nesli vojáci červený baret a vyznamenání Záslužný kříž prvního stupně. „Položil život na obranu míru, což je největší oběť, kterou může voják podstoupit,“ uvedla na pohřbu ministryně obrany Vlasta Parkanová. Spolu s ní vzdal padlému vojákovi hold i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Padlého vojáka na jeho poslední cestě doprovodily stovky známých, přátel a představitelů uherskohradišťské a hlucké radnice, odkud padlý pocházel. Devětadvacetiletý Radim Vaculík sloužil u 102. průzkumného praporu v Prostějově. Zahynul v afghánské provincii Lógar. Osudným se mu stal moment, kdy řídil obrněné vozidlo Humvee, které najelo na nastraženou nálož.

Radní: Rochus Park v Uherském Hradišti bude tvrdý oříšek
Uherské Hradiště/ Megalomanské plány na vytvoření turistické bomby Slovácka – uherskohradišťského Rochus Parku s unikátní historickou vesnicí a prezentací chráněných druhů živočichů a rostlin – se potýkají s bariérami přísných zákonů. Záměr na zatraktivnění dosud nevyužité lokality, která v minulých letech sloužila jako vojenské cvičiště, již zástupci města schválili. Nyní ale musí prokličkovat nařízeními platícími pro chráněné oblasti v rámci Natura 2000, aby nákladný projekt mohli vůbec začít realizovat. Nutností bude podle hradišťského místostarosty Květoslava Tichavského například výstavba přístupových cest, a to nejen pro běžné návštěvníky, ale také pro postižené. Kvůli přípravě prací na Rochusu sestavili zástupci města speciální realizační tým. Do projektu zapojili i přední české odborníky. Výsledkem projektu bude vznik rekreační oblasti s novou zelení, skanzenem, odpočinkovými a hracími plochami, ekostatkem, infocentrem, naučnými stezkami a dalším vybavením. S pracemi na úpravě Rochusu by se podle přibližných odhadů uherskohradišťských radních mohlo začít nejdříve koncem roku 2009.

Červen

Míkovičtí v červnu oslavili 750. výročí založení své obce
Míkovice/ Oslavami sedmistého padesátého výročí založení obce ožily na začátku června Míkovice. Organizátoři tam připravili bohatý program, v němž nechyběla například výstava historických snímků či hudební a divadelní představení. Hlavní program se nesl v historickém duchu. Přijel král Přemysl Otakar II. s družinou a hradišťskému rychtáři, tedy starostovi Liboru Karáskovi, předal Míkovice do užívání. Odpoledne následovala folklorní vystoupení místních i přespolních souborů.

Svého soka muž v Uherském Brodě brutálně pořezal střepem
Uherský Brod/ Řezným extempore vyvrcholil na začátku června v Uherském Brodě alkoholem ovlivněný spor o ženu mezi dvěma muži ve věku 44 a 38 let. Po brutálním fyzickém výpadu mladšího ze dvojice skončil starší muž v tratolišti krve a musel být hospitalizován s řeznými ranami na břiše. Mladší ze dvojice způsobil v průběhu konfliktu skleněným střepem z rozbité láhve staršímu muži hluboké řezné rány na břiše. Zranění si vyžádalo neprodlený převoz poškozeného do zdravotnického zařízení. Přestože útočník z místa činu po incidentu utekl, byl policisty vypátrán a zadržen nedaleko místa činu. Předmětem sporů obou mužů byla přítomná 45letá žena. Klíčovou roli v tomto případě hrál alkohol v krvi aktérů.

Utonulý ležel pět metrů hluboko
Staré Město/ Na čtyři hodiny se v polovině června zavřela voda nad plavcem ve Starém Městě. Živého už jej nikdo nespatřil. Devětačtyřicetiletý muž z Uherskohradišťska zamířil v podvečer k jezeru za nákupním střediskem ve Starém Městě, tam skočil do vody, ale už se nevynořil. Bezmocní byli lékaři záchranné služby i přivolaní hasiči. Po utonulém zasahující muži pátrali více než hodinu pomocí sonaru a tři a půl metru dlouhých bidel. Pokud však člověka záchranáři nenajdou do patnácti minut, jde už jenom o pátrání po těle. Případ ještě v noci převzali policisté. Na místo tak vyrazili potápěči z Brna.

Červenec

Strážník zbil pěstí mladíka
Uherský Ostroh/ Vracíte se občas po půlnoci z diskotéky? Tak si dejte dobrý pozor, abyste nenarazili na pěst ostrožského městského policisty. Tak totiž podle svého tvrzení dopadl dvaadvacetiletý Adam Šudřich z Uherského Ostrohu. Na konci června měl dostat od místního městského policisty Jaroslava Gajdy ránu pěstí do obličeje, a to před očima jeho uniformovaného kolegy, který seděl v autě. Opodál stáli Šudřichovi kamarádi, kteří se tak stali očitými svědky události. Takové chování prý městský strážník nepředvedl poprvé. Adam Šudřich šel událost nahlásit na ostrožské oddělení státní policie. Zatím vyčkává, jak událost strážníci vyřeší, a případně je připravený podat trestní oznámení.

Vrchní soud zvýšil vrahovi Blažkovi trest na dvacet čtyři roků
Slovácko/ Čtyřiadvacet let ve věznici se zvýšenou ostrahou má nakonec strávit sedmačtyřicetiletý Svatopluk Blažek z Kunovic. Ten předloni v březnu zavraždil brutálním způsobem svoji milenku poté, co ji přistihl při nevěře, a napadl i jejího přítele. O nové výši trestu rozhodl Vrchní soud v Olomouci, k němuž se obžalovaný už podruhé odvolal. Blažek prostřednictvím svého obhájce navrhoval, aby vrchní soud zrušil rozhodnutí soudu krajského. K tragické události, za niž bude Blažek pykat, došlo v noci z druhého na třetího března předloňského roku v domě v Uherském Hradišti. Tehdy Blažek přišel domů, kde podle svého tvrzení přistihl svou milenku při sexuálním aktu s mužem, který u něj bydlel. Oba potom napadl.

Velehrad hostil tisíce poutníků
Velehrad/ Desítky tisíc návštěvníků zavítaly na začátku července na oslavy svátku věrozvěstů Cyrila a Metoděje, které se tradičně konaly na Velehradě. Největší pozornost přitáhl Koncert lidí dobré vůle a národní cyrilometodějská pouť, při nichž příchozí zcela zaplnili prostranství před tamní bazilikou. Sobotní slavnostní mši svatou celebroval za přítomnosti katolických biskupů, manželky českého prezidenta Livie Klausové a řady hostů bývalý papežský nuncius v ČR Giovanni Coppa. Ten apeloval na odkaz bratří ze Soluně, když porovnával nezvykle nápadnou podobnost života současné civilizace s obdobím jejich působení na území Velkomoravské říše.

Šílenec pobíhal s nožem po školce v Uherském Hradišti
Uherské Hradiště/ Pořádný šok zažily na začátku července děti a jejich učitelky z mateřské školy v uherskohradišťské Štěpnické ulici. Pětatřicetiletý muž z Kyjova tam totiž přelezl ostnatým drátem vybavené oplocení objektu a s nožem v ruce se motal kolem dětí hrajících si na zahradě. Mezi špatně identifikovatelnými zvuky a skřeky vyřvával, že chce zavolat policii. Kantorky dohlížející na děti nenechaly nic náhodě a se svými svěřenci se ukryly ve vchodě blízkého panelového domu. Pomatenec mezitím vnikl do odemčené budovy, kde popadl za obě ruce uklízečku, cloumal s ní a opakovaně ji vyzýval, aby zavolala policii. Ženy zachovaly chladnou hlavu, zavolaly policii a zamkly se, protože je muž ohrožoval nožem. Zásah policie už nebyl nikterak dramatický. Výtržník se nebránil a byl převezen na policejní služebnu, odtud byl potom eskortován na posudek lékaře do kroměřížské psychiatrické léčebny.

Srpen

Suchá Loz: Bém přespal ve stanu, pak se projel na kole
Suchá Loz/ Návštěvy pražského primátora Pavla Béma se obyvatelé Suché Loze dočkali v srpnu. Přijel odpoledne a posléze se rozhodl pro netradiční nocleh, přespal v obci ve stanu. Další den pak poobědval spolu se sucholozským starostou Petrem Gazdíkem, členy sucholozského zastupitelstva a hejtmanem Zlínského kraje Liborem Lukášem. Spolu s ním se poté vydal na cyklistickou projížďku do Starého Města. V Suché Lozi pak Béma čekalo dopoledne strávené v roli starosty. Pobyt Béma na Slovácku skončil přesunem do Prahy, kam odjel spolu s Gazdíkem. Tam si muži role vyměnili.

Září

Senátor vjel pod autobus
Staré Město/ Senátor Josef Vaculík skončil 11. září hodinu po poledni pod koly autobusu nedaleko železničního podjezdu ve Starém Městě. Jednapadesátiletý politik za volantem automobilu Škoda Fabia boural poblíž podniku Slezan, kde narazil do protijedoucího autobusu autoškoly. Instruktor i žák autoškoly vyvázli bez újmy na zdraví. Vážně zraněného senátora převezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Senátor ležel v Uherském Hradišti na oddělení ARO se zraněným břichem a hrudníkem. Poté byl vrtulníkem transportován do brněnské fakultní nemocnice, upadl do umělého spánku, ze kterého jej lékaři probudili na konci září.

Na slavnostech vína a otevřených památek padly dva rekordy
Uherské Hradiště/ Hned dva světové rekordy padly v polovině září na slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Městem totiž prošlo 4153 krojovaných folkloristů a verbuňk ve stejný moment a na stejném místě předvedlo 213 tanečníků.
Slavnosti vína už tradičně vypukly před osmou hodinou ranní u mařatických sklepů pořadem Dobré ráno z vinohradů. Právě ve Vinohradské ulici se také shromáždily více než čtyři tisícovky krojovaných. Zástupci jednotlivých mikroregionů prošli po hlavní silnici až do centra města, na Masarykovo náměstí. Čtyřem tisícům folkloristů trvalo do oběda, než se dostali do centra města a absolvovali defilé před pódiem na Masarykově náměstí. Lidé, kteří šli v průvodu v kroji, dostali každý tisíc korun, a to včetně dětí a mladistvých. Mezi folkloristy tak zamířilo více než čtyři miliony korun. Peníze mohli krojovaní využít právě na nákup či opravy krojů a krojových doplňků.

Náraz do domku nepřežili tři lidé
Bílovice/ Smrtí tří lidí skončila závažná dopravní nehoda, která se stala 21. září hodinu po poledni v Bílovicích. Sedmadvacetiletý řidič osobního vozidla naboural do rodinného domu. Okamžitý náraz nepřežil řidič ani pasažérka ze zadního sedadla. Spolujezdkyně šoféra zápasila o život ještě půl hodiny, i ona však poté zemřela. Řidič osobního vozidla pravděpodobně kvůli nepřiměřené rychlosti naboural do rodinného domu v Bílovicích. Muž na místě zemřel, mrtvé jsou i jeho dvě spolujezdkyně, jedn〜a〜dvacetiletá dívka a šestapadesátiletá žena, která pocházela z Březolup. Podle svědků nejdříve řidič vozidla značky Fiat Punto riskantně předjížděl jiné vozidlo při vjezdu do Březolup. Silný čelní náraz totálně zdemoloval přední část automobilu.

V Uherském Hradišti otevřeli zbrusu novou porodnici
Uherské Hradiště/ Rodičky na porodním oddělení v Uherském Hradišti ještě donedávna obtěžovala vlhkost a padající omítka. Podobné obtíže jsou už ale minulostí. Havarijní stav důležité části nemocnice nebyl vedení ústavu lhostejný, a tak zjednalo důslednou nápravu v podobě přístavby moderního oddělení v sousedství neurologického oddělení. Novou porodnici slavnostně otevřeli na konci září. První rodičky se tam objevily v polovině října. Na výstavbě porodnicko-gynekologického pavilonu se podíleli zástupci Zlínského kraje, kteří z jeho rozpočtu vyčlenili 100 milionů korun z celkové částky 130 milionů. Zbytek uhradila nemocnice ze svého rozpočtu.

Nejkrásnější dívky světa skotačily na novoveských hodech
Ostrožská Nová Ves/ Nezvyklého zpestření se na konci září dočkali novoveští hodaři. Krojovaní mládenci na místním parketu vytáčeli nejkrásnější dívky Evropy i světa. Návštěvu finalistek soutěže Miss Europe a World junior, které na Slovácku v těchto dnech pobývaly, organizovala módní návrhářka soutěže Marie Zelená. Ta právě z Ostrožské Nové Vsi pochází.
Mladičké krásky si hodů užívaly, chlapci z krojované chasy si tanec s nimi také pochvalovali. Ještě před hody byly missky přivítány také na hradišťské radnici.

Říjen

Obchvat Bánova: zahájeno
Bánov/ Stavba léta plánovaného obchvatu Bánova začala symbolicky na půdě obecního úřadu poslední zářijový den. V prostorách bánovské radnice se sešli zástupci obce, Ředitelství silnic a dálnic ČR s představiteli krajského úřadu, aby společně odstartovali záměr na zhotovení díla, které má mimo jiné ochránit obyvatele vesnice před nebezpečnou nákladní dopravou.
Žádost o výstavbu obchvatu doručili Bánovští na ministerstvo dopravy už v roce 1995. Důrazným vykřičníkem pro urychlení plánů odklonit zejména kamionovou dopravu z obce byla doslova hrůzostrašná nehoda z července roku 2005, kdy plně naložený kamion s přívěsem nezvládl zatáčku, poškodil několik domů a jeden z nich doslova srovnal se zemí. Řidič kamionu zahynul, těžce zraněni byli další tři lidé a rodina z nejvíce poničeného domu vyvázla s těžkým šokem.

Havárie u Bystřice: tři mrtví
Bystřice pod Lopeníkem/ Smrtelnou pastí se pro osádku vozu Citroën Jumper stal 8. října před půl sedmou hodinou ranní přehledný úsek silnice I/50 za Bystřicí pod Lopeníkem ve směru na Starý Hrozenkov. Dodávkový vůz se slovenskou poznávací značkou se tam střetl s protijedoucím kamionem s návěsem, což životem na místě zaplatili tři Slováci z okresu Vranov nad Topľou, jedoucí v dodávce. Další dva členové osádky zcela zdemolovaného vozu skončili v nemocnici. Se závažným poraněním musel být hospitalizován také 37letý řidič kamionu z Pardubic. Podle svědků přejel řidič dodávky do protisměru, kde se čelně střetl s kamionem. Silný náraz doslova rozpáral dodávku, která zcela zdemolovaná zůstala na vozovce. Kamion skončil napříč vozovkou a tahačem narazil do svahu u cesty.

Senátorkou se na Uherskohradišťsku stala Hana Doupovcová
Uherské Hradiště/ Pouhých 590 hlasů rozhodlo volby. Senátorkou se na Uherskohradišťsku stala devětačtyřicetiletá Hana Doupovcová (ČSSD). Ve volebním obvodu 81 v druhém kole porazila dosavadního senátora Josefa Vaculíka (KDU-ČSL). Pro Hanu Doupovcovou hlasovalo 〜50,99 %〜 voličů. Pro Vaculíka 49 %. K volbám na Uherskohradišťsku přišlo 29,26 % lidí. Oproti prvnímu kolu je to pokles o více než 10 %. Platný hlas odevzdalo 29 652 voličů.

Mrtvolu mladíka vytáhli z Moravy, jiný muž skočil z okna
Slovácko/ Dvě tragické události museli na konci října řešit policisté na Slovácku. Zatímco v Uherském Hradišti vytáhli z Moravy mrtvolu pohřešovaného mladíka, v Uherském Brodě skoncoval se životem skokem z okna 37letý muž. Vyprošťování sedmadvacetiletého muže z řeky Moravy byli přítomni nejen policejní potápěči, ale také profesionální hasiči. Mladík byl nezvěstný dva týdny. Krátce po poledni došlo k jiné tragédii v Uherském Brodě. Tam se zřejmě skoncovat se životem rozhodl sedmatřicetiletý muž. Vyskočil z okna v pátém patře.

Listopad

Z ruiny roste ozdoba Hradiště
Uherské Hradiště/ V reprezentativní objekt se v listopadu začal měnit někdejší „dům hrůzy“ u vlakového nádraží v Uherském Hradišti. Budova přitom chátrala několik desetiletí a na čas se dokonce stala brlohem bezdomovců. Zástupci města i jeho obyvatelé ji shodně označovali za ostudu metropole Slovácka. Ve spodní části budovy mají být obchodní prostory, v dalších patrech se staví ubytovna pro zaměstnance regionálních firem. Rekonstrukce má skončit v lednu roku 2009.

Sedmnáct let za uřezání hlavy platí, potvrdil vrchní soud
Olomouc, Traplice/ Sedmnáct let ve vězení se zvýšenou ostrahou si odsedí čtyřiadvacetiletý David Hladík ze Zlechova, který loni v říjnu v Traplicích brutálně zavraždil svého spolubydlícího zvaného Architekt.
O trestu rozhodl Krajský soud v Brně. Výjimečný trest vyměřil Krajský soud v Brně 27. srpna. Obžalovaný se proti rozsudku odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Kromě sedmnáctiletého trestu za chladnokrevnou vraždu a křivé obvinění si Hladík odsedí ještě jeden rok ve věznici s dozorem za krádež sekáčku na maso, kterým spolubydlícímu usekl hlavu.
Osmapadesátiletého Josefa Lorence nejprve fyzicky napadl a za pomoci nože a sekáčku na maso ho sedmadvacetkrát bodl do oblasti krku. Pak mu odřezal či přesekl krční páteř, což vedlo k oddělení hlavy od trupu. Muž byl celou dobu naživu, protože měl v průduškách a průdušnicích vdechlou krev. Hladík pak dal hlavu do igelitové tašky a chodil s ní po Traplicích. Byl celý od krve a všem říkal, že zabíjel prase a v tašce že má prasečí hlavu. Tu pak zahodil do kontejneru u obecního úřadu.

Nehoda u Nedakonic: mladý řidič je mrtvý, spolujezdkyně zraněná
Nedakonice/ Smrtí mladého řidiče a zraněním jeho spolujezdkyně skončila dopravní nehoda na konci listopadu u Nedakonic. Podle svědků vyjel řidič v mírné zatáčce mimo vozovku. Ve vysoké rychlosti havaroval, vozidlo značky Audi A3 se několikrát převrátilo a skončilo v poli na střeše. Dvacetiletý šofér podlehl svým zraněním na místě. Jeho osmnáctiletá spolujezdkyně z vozidla vypadla a záchranáři ji našli přibližně dvacet metrů od automobilu. Ani jeden z nich pravděpodobně nebyl připoután, protože řidič byl zaklíněný přes zadní dveře vozu.

Žhář ve Strání udeřil už potřetí
Strání/ V rejdiště žhářů se v posledních dvou letech změnil katastr obce Strání na česko–slovenském pomezí. Z celkového počtu osmi požárů měly být úmyslně založeny tři z nich. Starosta Strání proto zvažuje obnovení obecní policie.
Naposled vzplál v obci pod Javořinou ohnivý kohout 25. listopadu, když neznámý žhář vhodil oknem do čerstvě zrekonstruované restaurace, místními označované jako bývalý klub G, v blízkosti areálu společnosti Moravské sklárny Květná zapálenou pneumatiku. Oheň zcela zničil interiér hostince, který jeho majitel před nedávnem znovu zprovoznil po výbuchu plynové lahve. Zásadní zjištění učinil posléze hasičský vyšetřovatel, který nalezl stopy žhářství. Případu se proto ihned ujali policisté. Poškozený hostinský Pavel Grebík, jenž vyčíslil škodu téměř na milion korun, se přiznal, že nezná důvody, proč jeho podnik někdo zapálil. Za poslední dva roky v těch místech podle něj hořelo už čtyřikrát. Ve třech případech šlo o žhářství.

Prosinec

Slovácko: propouštění kvůli krizi
Slovácko/ Propad výroby se citelně dotýká i podniků na Slovácku, dodávajících široké spektrum výrobků automobilkám na území celé republiky. K propouštění tak sáhli, nebo budou muset sáhnout, například v podnicích Kasko Slavkov, Kastek Uherský Brod, Formika Dolní Němčí, Visteon Autopal Hluk a v řadě dalších. Problémy ve společnostech odstartovala finanční krize v důsledku kurzových dopadů. Těžké časy zažívají také společnosti Kastek Uherský Brod a Formika. Ta v Dolním Němčí produkuje plastové výrobky pro automobily a v současné době zaměstnává více než čtyři desítky lidí.

Zabil ženu, odsedí si 44 měsíců
Uherské Hradiště/ Čtyřiačtyřicet měsíců vězení, s tímto trestem odešel 18. prosince od okresního soudu v Uherském Hradišti osmadvacetiletý Martin Vaverka. Ten téměř před rokem ve svém BMW mezi Břestkem a Tupesy zabil chodkyni Marii Geržovou.
Soudce neuvěřil Vaverkovu tvrzení, že nemá tušení, jak se mu do těla dostal pervitin. Soudce mladému šoférovi uložil také sedmiletý zákaz řízení všech vozidel. Vaverka i jeho obhájce Karel Štoček si ponechali lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání. Sám Vaverka se odmítl k rozsudku vyjadřovat. Pozůstalí po Marii Geržové byli s výší trestu spokojeni.

V kasárnách řádil ohnivý živel
Uherské Hradiště/ Škodu za více než milion korun nadělal požár na opuštěném domě v areálu bývalých kasáren v Uherském Hradišti. Za jeho příčinu vyšetřovatel předběžně označil nedbalou manipulaci s otevřeným ohněm. Lidé v okolí domu již delší dobu registrovali potulování se bezdomovce. Plameny nakonec zdevastovaly střechu bývalé vojenské kuchyně.
Ohnivé drama začalo v sobotu 20. prosince krátce po jednadvacáté hodině, kdy se k hořící budově sjelo pět dobrovolných a jedna profesionální jednotka hasičů. Oheň zachvátil přibližně šedesát krát třicet metrů plochy střechy. Budova byla v současnosti nevyužívaná a její majitel připravoval rozsáhlou rekonstrukci. Vlastník objektu po požáru odhadovanou půlmilionovou škodu upřesnil na milion a dvě stě tisíc korun.

Uherskobrodsko: hořel seník, panelový dům a trafostanice
Uherskobrodsko/ Hned tři ničivé požáry museli na Štědrý den likvidovat hasiči na Uherskobrodsku. V Nivnici hořel seník, v Uherském Brodě panelák a v Bánově trafostanice.
Největší škody nadělaly plameny na nivnickém velkokapacitním seníku. V hale shořelo tři sta padesát tun sena a tři sta šedesát tun slámy v balících. Majitel škodu vyčíslil na dva miliony dvě stě tisíc korun. Montovaný seník o rozměrech dvacet krát šedesát metrů nebylo možné zachránit. Zasahující hasiči tak jenom zabránili rozšíření požáru do okolí.