Děti budou mít hlídání a rodiče se tam naučí cizí jazyky nebo si zacvičí aerobik

Takové aktivity seberealizace jim totiž nabídne jeden z objektů v hradišťské Staré Tenici.

„Oproti tradičním rodinným centrům se zaměřujeme na rodiče, kteří u nás mohou pravidelně navštěvovat výtvarné kurzy, břišní tance, aerobik nebo se učit cizí jazyk. Zatímco se budou vzdělávat či bavit, o jejich děti bude postaráno,“ poznamenala Dagmar Mega z rodinného centra Akropolis s tím, že v rámci centra bude po dobu trvání kurzu zajištěno hlídání dětí.

Cílem projektu je zpřístupnit vzdělávací a volnočasové aktivity matkám, které jsou často příliš vytíženy péčí o děti. Mega zároveň dodává, že od 14. ledna bude zahájen kurz anglického a německého jazyka. Ve fázi příprav je zatím kurz španělštiny a pohybových aktivit. Centrum Akropolis bude také organizovat odborné přednášky, společenské akce a víkendové pobyty rodičů s dětmi. Do nového rodinného centra se také přesunul Klub maminek, který doposud fungoval v malých prostorách v Míkovicích. Setkávají se tam matky s dětmi jednou týdně.

Zájem o hlídání dětí stoupá

Bonifác, další rodinné centrum v Uherském Hradišti, nabízí hlídání dětí už asi dva roky. Zatím však stále jen na požádání. „Sice se zájem o hlídání dětí stále zvyšuje, nemáme však dostatek prostředků, abychom mohli poskytovat hlídání v centru pořád,“ vysvětlila Jitka Slivečková z rodinného centra Bonifác. To nabízí hlídání v prostorách rodinného centra a popřípadě i večerní hlídání v domácnostech.

Ostatní rodinná centra na Slovácku fungují spíše jako kroužek pro maminky s dětmi. „Nabízíme sedm kroužků rozdělených podle věku dětí, jako jsou národopisný soubor, výtvarka pro nejmenší nebo Kuřátka, kam chodí maminky s miminky,“ podotkla Martina Všetulová z rodinného centra Čtyřlístek ve Starém Městě. Tam kroužky navštěvuje 76 matek s dětmi. V Horním Němčí funguje od loňského září mateřské centrum Sluníčko. Založily ho Daniela Lečbychová a Anna Milošová, které samy navštěvovaly brodské mateřské centrum, kde se jim líbilo. „Ve Sluníčku se každou středu na dvě hodiny schází dvanáct maminek,“ poznamenala Lečbychová.

Přečtěte si také:

Tulip obnoví provoz v novém