Tam totiž maminkám na mateřské dovolené pohlídají děti hned několik dnů v týdnu. Nahrazují tak dříve fungující jesle. A hlídání mají v úmyslu rozšířit na celý týden.

„Rodinné centrum Domino je nezisková organizace, která na Zlínsku působí už řadu let. Novou provozovnu v Uherském Hradišti jsme však otevřeli teprve letos v lednu. Nejvíce se specializujeme právě na miniškolku, kdy maminkám hlídáme jejich malé ratolesti,“ prozradila vedoucí rodinného centra Domino v Uherském Hradišti Pavla Zajícová. Podle ní je ze strany rodičů zájem, proto chtějí hlídání poskytovat celý týden.

Kromě hlídání dětí nabízí Domino také řadu kroužků a kurzů pro nejmenší i starší děti a také pestrý program pro maminky na mateřské dovolené. „Naši nabídku stále rozšiřujeme. Na léto plánujeme také organizaci příměstských táborů,“ dodala Zajícová.

Hradišťské Domino má zázemí větší organizace ve Zlíně. Jejich provoz zajišťují pouze dotace a granty z ministerstva práce a sociálních věcí a z ministerstva školství a od sponzorů. Nejedná se však o jediné podobné zařízení v Uherském Hradišti.

„Konkurence je docela velká. V Uherském Hradišti existuje také centrum Akropolis a ve Starém Městě Čtyřlístek. V Hradišti fungovalo také centrum Bonifác, ale my jsme ho nahradili,“ vysvětlila Zajícová. Tato zařízení jsou sice konkurenční, snaží se však spíše spolupracovat. Potvrdila to vedoucí rodinného centra Akropolis v Uherském Hradišti Dagmar Mega.

„O existenci Domina víme. Oni se zaměřují spíš na malinké děti, u nás je program uzpůsoben i pro dospělé. Některé kroužky nabízíme s hlídáním dětí maminkám, které se jich účastní. Samostatné hlídání jsme však zatím nezavedli. Maminky se ale ptají, proto k tomu také možná brzy přistoupíme,“ podotkla Mega. Podle provozovatelů rodinných center je dobře, že je zařízení více, aby si maminky mohly vybrat.

Nabídka těchto organizací zaujala i Janu Poláškovou z Uherského Hradiště. „Některé kroužky jsou zajímavé, určitě bych se chtěla někam přihlásit já sama a vzít s sebou i svou dcerku. S hlídáním ale u nás pomáhají babičky,“ řekla maminka.