Ovlivnit to může Monika Křížková z Uherského Hradiště, která má termín na přelomu srpna a září. „Malá strašně rychle roste, takže nejspíš přispěju už do srpnových statistik," pousmála se nastávající maminka. Přiznala, že miminko není tak úplně plánované.

„Jeden můj kamarád říká, že pořídit si dítě je v dnešní době ekonomická sebevražda. Vždyť jen za plenky utratíte několik stovek za měsíc. Jsem vdaná teprve krátce, chtěli jsme si s mužem ještě užít manželského života, ale teď jsme šťastní a na dítě se moc těšíme," popsala nečekanou změnu v životě devětadvacetiletá Monika Křížková.

Že by v srpnu mohl padnout nový rekord v porodnosti, nasvědčuje fakt, že za jeho první týden se narodilo v Hradišti 32 dětí. Letošní léto je na porody bohatší i ve srovnání s minulým rokem. „Loni v červenci se v Uherskohradišťské nemocnici narodilo 103 dětí," sdělil zástupce tiskového oddělení Uherskohradišťské nemocnice Ludvík Valouch s tím, že za rok 2011 přišlo v Uherském Hradišti celkem na svět 1195 kluků a holek.

Hradišťskou porodnici otevřeli teprve před čtyřmi lety, i to může být důvod vysokého počtu rodiček v metropoli Slovácka. Starou porodnickou budovu srovnaly se zemí demoliční čety loni na jaře. „Je to tak. Nová porodnice se stala populární i za hranicemi našeho okresu. Běžně u nás přijímáme rodičky třeba ze Zlínska či z Kyjovska. Výjimkou nejsou maminky až z Prahy," prozradila porodní asistentka Milena Dominiková. Mezi první starosti novopečených rodičů patří výběr jména potomka. Mezi nejoblíbenější jména, která rodiče v současné době svým potomkům dávají, patří podle matriky Mikuláš, Matěj, Jakub, Tomáš, u děvčat Lucie, Aneta.

„Lidé se dnes přiklání spíše k českým jménům. Stále populárnější jsou například Ema, Stela nebo Sára," doplnila Blanka Bartasová, vedoucí odboru správních agend na hradišťské radnici.