Ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec, který v muzeu působí už více než dvacet let, čtenářům popsal program, ale také Slováckému deníku přiznal, co dělá o Velikonocích on a jestli například umí uplést pomlázku.

Na který velikonoční program byste do muzea speciálně pozval?

Tak jako každý rok i letos jsme pro naše návštěvníky připravili velmi oblíbené předvádění výroby zvykoslovných předmětů spojených s Velikonocemi, které proběhne od 2. do 4. dubna v hlavní budově Slováckého muzea. Velmi se těším na sobotu 31. března, kdy nás na stejném místě zkušené pekařky a cukrářky z Vlčnova naučí péct různé tradiční velikonoční pečivo.

Mohou si lidé výrobky odnést?

Určitě ano. Ke koupi bude široký sortiment výrobků jak u samotných předvádějících, tak v naší prodejně Slovácká jizba. Řadu předmětů si návštěvníci budou moci zhotovit a odnést sami. A co se týká pečiva, zde doporučuji nic neodnášet a ochutnávat přímo na místě a čerstvé.

Jaký je zájem škol o velikonoční programy?

Zájem nejen dospělých, ale zejména dětí a mládeže o tyto typy tvořivých programů stále stoupá a máme z toho velkou radost. Na Velikonoce tak ožívá nejen příroda, ale i Slovácké muzeum.

Jak trávíte Velikonoční pondělí? Zůstáváte doma nebo vyrážíte po pomlázce?

Bývaly doby, kdy pro mne šlahačka začínala brzy ráno a do slova a do písmene končila ve večerních hodinách. Byly to časy někdy hodně náročné, ale zároveň skvělé. S přibývajícími léty jsem na Velikonoční pondělí spíše doma či na chalupě a žilu používám jen v okruhu ženského osazenstva rodiny a nejbližších přátel.

Pletete si pomlázku sám? Umíte ji uplést?

Vzhledem k tomu, že jsem řadu let působil v Ústředí lidové umělecké výroby, znalost výroby pomlázky jsem měl povinnou. Takže plést umím. Ale neplet jsem již řadu let, neboť i taková obyčejná náhradní vařečka s pentlemi je hned po ruce a umí dělat divy.

Dodržujete doma nějaké velikonoční zvyky?

Hlavní je pro mne samotná šlahačka. Dobře vím, co znamená třeba Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a co bych měl činit. Ale přiznám se, že se mi to moc nedaří. Zvláště v případě Škaredé středy, což se pak projevuje po celý rok.

Související článek: Slovácké muzeum obsadí tvůrci velikonočních dekorací