Útoky prý administrátor musel mazat často

K tak radikálnímu kroku se odhodlali při obměně internetových stránek města, kde už diskuzi nerozjeli. Lidé, kteří virtuální debatu navštěvovali, neskrývají zklamání.

Takto přece vstřícnost k lidem nevypadá

„Minulý týden jsem na internetových stránkách diskusní fórum nenašel a překvapilo mě to. Občas jsem tam dával svá vyjádření k věcem, které mě občas naštvaly,“ prohlásil někdejší místostarosta a současný zastupitel města za občanské demokraty Pavel Josefík a naznačil, že to je v rozporu s deklarovanou otevřeností vedení radnice. „Na jedné straně tvrdili, že chtějí být veřejnosti vstřícní, a na straně druhé diskusní fórum uzavřou,“ kroutil nechápavě hlavou Josefík.

Důvodů k takovému kroku však bylo podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL) víc. „Šlo o kolektivní rozhodnutí rady města. Ta v rámci obměny webových stránek rozhodla o tom, že tam diskusní fórum nebude,“ vysvětluje Kunčar lakonicky a přiznává, že se k odpovědím na dotazy dostával až zpravidla kolem půlnoci, a to už býval hodně vyčerpaný. „A když si nedáváte pozor, hned vás někdo chytí za slovíčko a napadne, že jste na konci věty zapomněl dát čárku nebo vykřičník,“ argumentuje Kunčar.

Problém v poslední době podle něj vznikal hlavně pro administrátora webu. „Jakmile se tam objevovalo vzájemné osobní napadání, museli jsme takové příspěvky rušit, což stálo hodně času. Takže jsme si řekli, že jestli se to má vyvíjet tímto směrem a s tímto malým počtem zapojených diskutujících, zrušíme to,“ řekl Kunčar. Anonymně a s hrubkami tam odklepnout příspěvek, to si podle něj může dovolit kdekdo a jde o poměrně rychlou záležitost. „Ale odpovědět oficiálně a podepsat se pod tím, to zabere hodně, hodně času,“ naznačil Kunčar.

Otázkou zůstává, zda radnice diskusní fórum odepsala definitivně. Starosta tvrdí, že vše záleží na Broďanech samotných. „Uvidíme. Nikdy neříkej nikdy. Pokud za mnou budou lidi chodit a stěžovat si, že jim to chybí, tak to pro nás bude důvodem ke zvážení. Vrátit se k diskusnímu fóru na webu města můžeme koneckonců kdykoliv,“ nechal žhnout jiskřičku naděje Kunčar. Momentálně je diskusní fórum nahrazeno možností přímého dotazu na městském webu, kdy si může kdokoliv na titulní straně kliknout a do připraveného formuláře napsat dotaz, na nějž od představitelů města dostane odpověď. „Napadlo mě také, že bychom mohli v nějaké sekci na internetových stranách města zveřejňovat to, s čím se lidé na radnici obracejí,“ uvažuje starosta nahlas a naznačuje, jak se mu po nástupu na radnici osvědčila jeho hodina pro veřejnost zdarma. Obyvatelé města můžou za Kunčarem přijít každé pondělí mezi 16. a 17. hodinou a pobavit se s ním o tom, co je tíží. „Když to srovnám s diskusním fórem, tak musím říct, že je to mnohem víc využívané. Kolikrát mi stojí řada zájemců přede dveřmi už od půl čtvrté. No a když přijde víc lidí, zůstanu tak dlouho, dokud je všechny nevyslechnu. Ti, co za mnou chodí, bývají k sobě většinou ohleduplní a snaží se to nenatahovat, aby se dostalo na všechny,“ prozradil starosta další z možností, jak mohou Broďané komunikovat se svým vedením.

A pokud má někdo akutní problém, může mi zavolat

Alternativ, které diskusní fórum nahrazují, je ale podle Kunčara mnohem víc. Řada obyvatel píše na starostovy e-mailové adresy, volají na mobilní telefony, jejichž čísla mají představitelé města zveřejněné na webových stránkách. „A pokud má kdokoliv akutní problém, může mi v sobotu i v neděli zavolat a já se pokusím pomoct či hledat řešení,“ naznačil Kunčar jednu z možných cest lepší komunikace s lidmi.

Tři otázky pro starostu Uherského Brodu

Jak dlouho vlastně fungovalo populární uherskobrodské diskusní fórum?

Je staré snad nějakých šest let, tedy stejně jako internetové stránky města.

Proč jste se rozhodli jej zrušit?

Pracovali jsme na aktuálnější verzi webových stránek, protože nám lidé vyčítali, že jsou nepřehledné a že se v některých věcech špatně orientují. Takže se tohoto úkolu zhostil tajemník a letos na tom pracoval. Snažili jsme se inspirovat i jinde a vzít si to dobré od ostatních a naše stránky trochu přestavit, aby to bylo přehlednější, což doufám, že se podařilo. Reakce veřejnosti jsou veskrze kladné. Přiznám se, že kromě novinářů a jednoho občana se na zrušení diskusního fóra nezeptal vůbec nikdo. Udělali jsme si statistiku, ze které vyplynulo, že diskusního fóra využívá pořád dokola maximálně pět lidí. A co mě občané nahodile zastavovali a říkali mi, že to sice čtou, ale nepíšou tam, spíše se jen zasmějí tomu, co tam píšou jiní, těm pivním řečem, až tam někdo anonymní vznese nějaké obvinění a my to pak budeme muset prošetřovat. Takže jsme si říkali, že s ohledem na to minimální využití i na to, že i okolní města tyto diskuze dávno zrušila, se posunem někam dál. Koneckonců jsme byli posledním městem, které diskusní fórum udržovalo.

Tím jste se od nich ale v dobrém slova smyslu odlišovali. Byla to vaše devíza, protože jste tím byli transparentnější, otevřenější a věrohodnější…

Bylo to hodně časově náročné. Odpověď na jednodušší diskusní příspěvek mi zabere v průměru půl hodiny a ten složitější daleko víc.