Narodil se v roce 1939 v Hrubé Vrbce, maturoval na strážnickém gymnáziu, krátce pracoval v Kordárně ve Velké nad Veličkou a ve Fatře Napajedla. Titul ing. získal v roce 1966 studiem na VUT v Brně, kde pak nastoupil do I. brněnské, později odešel do železáren ve Veselí nad Moravou a řediteloval i v tamním kulturním domě (1989–91). S houslemi (bratrovými) se seznámil (tajně) jako malý chlapec.

První zkušenosti s cimbálovkou získával v muzice Jožky Kubíka III. v Hrubé Vrbce, seznámil se i s tradiční hrou velických Miškeříků a vrbeckých Ňorků, hrál i v hudecké muzice Jožky Peška. Za studií byl členem Brněnské cimbálové muziky a v roce 1966 založil vlastní Horňáckou cimbálovou muziku Martina Hrbáče. Často hostoval jako muzikant i zpěvák s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Se svojí manželkou Jitkou se seznámil na svatbě bratrance Jaroslava Hrbáče z Uh.Brodu. (S Jarošem se vsadil o deset litrů slivovice, že do roka bude svatba – sázku „prohrál“ o tři měsíce, ale určitě nelituje…)

Má tři syny, Martin má k cimbálovce nejblíž a s otcovou kapelou občas hrává, k cimbálovce má blízko i Dan a nejstarší Pavel se věnuje rocku.

Osobitý a nezaměnitelný muzikantský i pěvecký projev Martina Hrbáče je zachycen na mnoha nosičích, připomeňme alespoň CD Horňácký hudec Martin Hrbáč (1995) nebo Pěkné zkázáníčko (1999).

V minulosti prošlo jeho kapelou mnoho výtečných muzikantských osobností (Josef Pešek, Jan Tomešek, Jan Kubík, Jaroslav Smutný, Josef Kýr a další) a spolupracovali s ní známí zpěváci (Anna Kománková, Dušan a Luboš Holí, František Okénka, Jan Miklošek, Jura Hudeček, bratři Prachařové, Martin Čambal, Jan Pavlík, Martin Zálešák nebo nedávno zesnulý Jura Mička). Současná muzika hraje v omlazené sestavě (spolu s Martinem Hrbáčem Miroslav Kolacia – terc, Josef Kútný – kontry, zpěv, Martin Slovák – kontrabas a Petr Pavlinec – cimbál). Občas hostují i další muzikanti, jako například již zmíněný syn Martin. Martin Hrbáč patří neodmyslitelně i k Horňáckým slavnostem, je členem programové rady, připravuje programy a pochopitelně v nich každoročně vystupuje.