Celý pořad bude pojednán jako zkouška cimbálové muziky Hudci Pondělníci, jejímž primášem je jubilant od roku 1981.

Diváci i hostující kapely (cimbálové muziky Stanislava Gabriela, Harafica a Kunovjan) a sólisté (Vlasta Grycová, Stanislav Gabriel st., Jan Vančura, Kamila Machová a možná i další) se tak stanou hosty zkoušky „pondělníků“ – a bude to funkce jistě příjemná! Koncert ve velkém sále Reduty (při stolovém uspořádání) začíná v 18 hodin.

A několik slov o jubilantovi. Narodil se 6.6. 1914 ve Vídni, ale od svých pěti let žije v Uh.Hradišti. V jedenácti letech dostal pod stromeček první housle a začal se učit u pana učitele Kocha.

Po maturitě na obchodní akademii hrál v různých hudebních seskupeních, doprovázel i němé filmy. Po skončení vojenské služby se v roce 1938 začal zajímat o folklor. Učil se zejména od primášů Slováckého krúžku v Uherském Hradišti Františka Němce a Jaroslava Lakosila a zkoušel především s Františkem Vyhlídem.

„Franta hrál na violu, měl vynikající sluch, dlouhé prsty, hrál čistou harmonizaci. Já jsem začal zkoušet prim,“ vzpomíná František Hamada.

Později se stal primášem cimbálovky krúžku, v níž se vystřídala spousta muzikantů – Vilém Zahradník, Jaroslav Staněk, Josef Vrzala, Otyn Horký, Josef Horký, Jaroslav Jakubíček, František Vyhlíd, Jan Slováček, Josef Bachan a další.

„Hrávali jsme v Měšťanské besedě každou středu, každý účastník dostal zdarma malý zpěvníček, byly to nefalšované besedy u cimbálu. Později se hrálo na „vesláku“ u Koruny a nakonec „U Fojtů“. Spojovala nás velká soudržnost – psal se rok 1939. V roce 1940 jsem byl zatčen gestapem a až do roku 1945 byla moje muzikantská činnost přerušena. Po osvobození se našim druhým domovem stala Slovácká búda, tady se tvořily základy Hradišťanu,“ vzpomíná Hamada.

Éra dnes již legendárních Hudců Pondělníků začala v roce 1981, kdy se starší hudci sešli na pohřbu klarinetisty Hradišťanu Otyna Horkého. Od té doby se „pondělníci“ scházejí nepřetržitě, i když původní sestava se pochopitelně obměnila.

Nezbývá než Františkovi popřát, abychom společně ve zdraví oslavili i tu stovku!

A až v neděli v Redutě řekne svým muzikantům: „Hrajte s citem, pohrajte si s tím jak s děvčicú,“ bude nám všem dobře u srdce.

(avP)