Přišli mu sem poblahopřát i kamarádi z muziky Hudci Pondělníci, takže slavnostní akt pokračoval takzvanou pravidelnou „zkouškou". A na těch dovede nestárnoucí primáš své kolegy pěkně prohnat.

František, jeden ze zakládajících členů Hradišťanu, se narodil v roce 1914 ve Vídni, ale od svých pěti let žije v Uh. Hradišti. První housle dostal pod stromeček v jedenácti letech, po maturitě na obchodní akademii hrál v hudebních seskupeních různých žánrů. Po skončení vojenské služby se v roce 1938 začal více zajímat o folklor. Vzorem se mu stali především primáši Slováckého krúžku v Uh. Hradišti František Němec a Jaroslav Lakosil, od nich se učil. Nejvíc ale zkoušel s Františkem Vyhlídem, kontrášem.

Později se sám stal primášem cimbálovky Slováckého krúžku. Hrávalo se v Měšťanské besedě, později na „vesláku", u Koruny a také u Fojtů. V roce 1940 byl František Hamada zatčen gestapem a až do roku 1945 byla jeho muzikantská činnost přerušena. Po osvobození se muzikanti scházeli zejména ve Slovácké búdě, tady se tvořily základy Hradišťanu, u jehož zrodu v roce 1950 pochopitelně František nemohl chybět. První tři roky se na postu primáše střídal s Jaroslavem V. Staňkem. Spolupracoval i s Cimbálovou muzikou Viléma Zahradníka a tři roky primášoval v souboru písní a tanců při ZK Fatra Napajedla. Éra dnes již legendárních Hudců Pondělníků začala v roce 1981, kdy se starší hudci sešli na pohřbu klarinetisty Hradišťanu Otyna Horkého. Kromě Františka Hamady byli iniciátory především Josef Bachan a Josef Vrzala.

Důvod pravidelného scházení se našel: „Abychom si zahráli, zavzpomínali a dobrým vínkem případně zapili škvarky…" A tak se „Pondělníci" scházeli (a scházejí nadále) jednou za 14 dní, i když původní sestava (houslisté František Vyhlíd, Bohuš Drlík či Jan Slováček st. ti už nejsou mezi námi, nebo klarinetista Jara Němeček a další) se pochopitelně obměnila. Donedávna kontroval Petr Hrobař (zemřel v loňském roce), basu „obtúlá" Vladimír Stašek nebo Jan Vančura, přidali se Jura Potyka a Petr Tuček a často si přijdou zahrát i další. Hudební aktivity kapely jsou zachyceny na CD „František Hamada a přátelé" i na profilovém albu zpívajícího Jana Vančury. Hamadův portrét zařadil režisér Petr Hajn i do jednoho dílu televizního cyklu Folklorika.

A kdo by se chtěl o Františkovi dovědět víc, může si na internetu přečíst diplomovou práci Jiřího Rohela (klarinetisty CM Stanislava Gabriela). Kdybychom chtěli připomenout některá veřejná vystoupení Františka Hamady z poslední doby, tak uvedeme například slavnostní pořad k 60. výročí Hradišťanu, Festival hudebních nástrojů lidových muzik nebo vernisáž prací toho času pražské výtvarnice (ale také absolventky hradišťské SUPŠ a členky Hradišťanu) Kornelie Němečkové v Klubu kultury. A tak Františkovi i nám nezbývá než popřát, aby ještě dlouho rozezníval svoje housle a „drezúroval" své Hudce Pondělníky. Františku, jménem redakce i čtenářů živijó!

SOUVISEJÍCÍ Oceněnému primáši z pódia gratulovali jeho hudci Pondělníci