To letošní, kterým bude v pátek zahájen již dvaapadesátý ročník, bude mít slavnostní charakter, jelikož si připomeneme uplynutí devadesáti let od zasazení lípy bratrství.

Lípy byly na pomezí zasazeny ještě dvě jedna v roce 1972 (50. výročí) a v roce 2004 v předvečer vstupu ČR a SR do Evropské unie pak lípa Evropy. V roce 2007 obohatila areál pamětní tabule jako připomínka zrušení hranice při vstupu ČR a SR do schengenského prostoru. Letos bude v areálu odhalen informační panel.

To vše se odehraje v pátek 13. července v 18 hodin, při té příležitosti vystoupí soubory z pořádajících obcí Starého Hrozenkova a Drietomy Nezábudky, sbor Čečera a dechové hudby Hrozenčané a Drietomanka. V přírodním amfiteátru se pak od 20 hodin pásmem moravského a slovenského folkloru představí Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

Mezitím v 19 hodin bude v Kulturním domě družby Čechů a Slováků otevřena výstava mistrů lidových řemesel Zlínského a Trenčínského kraje nazvaná Řemeslo bez hranic, premiéru měla v červnu v Trenčíně.

Symbolicky na tuto výstavu naváže v sobotu jarmark řemesel s předváděním výroby, který bude v areálu zahájen ve 13 hodin. Kulturní program v přírodním amfiteátru začne ve 14 hodin koncertem dechové hudby Hrozenčané, o hodinu později se představí folklorní soubory a skupiny Kýčer, Vlčnovjan, Studienka, Bzenecké drmolice a cimbálová muzika Garda, Trenčan, Kopaničár, Čečera, Gajdoši z Kopanic, Cifra a Karpaty. V hlavním večerním programu vystoupí od 20.30 hod. Hana a Petr Ulry- chovi se skupinou Javory Beat a po nich to bude show skupiny Abba Revival. Po slavnostním ohňostroji ukončí sobotu lidové veselice.

Neděli zahájí v 10.30 hod. slavnostní mše svatá a následný koncert dechové hudby Hrozenčané na náměstí. V areálu slavností bude od 13 hodin hrát Dětská dechová hudba Rudolfa Hečku a vystoupí dětský soubor Latoveček z Dolné Súče. V bloku folklorních souborů a skupin se představí Dolinečka, Kopaničárek, Nezábudky, Ženičky a Klebetnice, Kopaničiar a Folklorní studio Buchlovice s cimbálovou muzikou Rubáš. Kulturní program slavností zakončí vystoupení populárního zpěváka Jožky Černého s cimbálovou muzikou Grácia. Na závěr si ještě budete moci zatančit s dechovkou Drietomankou a skupinou VSP Band.

Autor: Miroslav Potyka