A když se takoví najdou, jsou pak v oddíle i kvalitní hráči, dobré zázemí, zkušení manažeři a výsledky se jistě také dostaví. Ale jestli chcete do oddílu získat dobré sponzory, pak se musí o vás vědět. A chcete-li, aby se o vás vědělo, pak se musí o vás psát, musíte se občas mihnout v televizi, musí se o vás mluvit. Inu zkrátka se musíte zviditelňovat. To mají sponzoři rádi. Sportovní novináři, zvláště ti regionální, většinou znají všechny sporty v okrese a všechny úspěšné sportovce a zdá se, že je nemůže nic překvapit. Jenže ouha.

Taky jsem si to myslel, že mne nemůže nic překvapit. O víkendu jsem však natáčel v Uherském Hradišti pro televizi bridžový turnaj a tam to přišlo. Dozvěděl jsem se totiž, že domácí borci předloni vyhráli třetí ligu, vloni vyhráli druhou ligu a v letošním roce hrají první a tedy nejvyšší soutěž v České republice. Tak to je bomba. Možná si říkáte: „A cože je ten bridž za sport? Vždyť přece mariáš jsou karty a není to sport, tak bridž, protože jsou to také karty, tak to přece nemůže být také sport.“ Ano, má to možná logiku! Ale pozor, to byste se divili. Já se ovšem divil taky. Český bridžový svaz je totiž členem Českého olympijského výboru a taky sportem ČSTV. Navíc bridž byl v poslední době hrán na několika olympiádách jako předváděcí sport. Taky jsem se dočetl, že bridž je nejpopulárnější hra na světě, kterou hrají miliony lidí ve všech státech světa. Bridž si například zahráli po vyřešení Karibské krize i americký prezident John Kennedy s Jackelinou proti Chruščovovi s jeho ženou.

Ale proč to všechno tady vypisuji? Chtěl jsem jen upozornit na to, že v Uherském Hradišti se hraje prvoligový bridž a nikdo o tom neví. Minulý týden se na stadionu Slovácké Slavie uskutečnily druholigové atletické závody a také o tom nikdo neměl ani tušení. Stejně tomu tak bylo v Hluku, kde se konalo mistrovství republiky družstev v armsportu a kde se domácí Hlučané stali mistry republiky. Stejně tak utajené bylo mistrovství republiky v lovu ryb na plavanou, které hostilo před týdnem Uherské Hradiště. A to na březích Moravy seděli mistři světa z Itálie, Belgie, Holandska, Rakouska a také celá česká špička.

A kdo z vás by uvěřil tomu, že vítěz ulovil za 3 hodiny více než 20 kilo ryb. Přátelé, řeknu vám, byla to parádní podívaná. Nikdy bych nevěřil, že v Moravě je takové množství ryb. Podobně utajené závody však mají i šermíři, judisti, tenisti či spousta jiných sportů. A pak se všichni diví, že nemají sponzory. A pak se všichni diví, že nemají diváky. V letošním roce však jak je vidět, pochopili po fotbalistech, volejbalistech či kanoistech sílu médií i softbalisté z Kunovic. Jejich muži hrají první ligu, ženy druhou ligu a jsou jich plné noviny. Výsledek se také dostavil. Zatím sice ještě ani ne tak ve výsledkové listině, ale na jejich domácí souboje chodí o mnoho více diváků, než tomu bylo doposud, a sponzoři jsou k nim prý také o mnoho štědřejší. A já se tomu vůbec nedivím. Vy snad ano?

Vojtěch Johaník