Na přání žen však hradišťská porodnice císařské řezy neprovádí. Uvedl to mluvčí nemocnice v Uherském Hradišti Jan Hrdý.

„V naší nemocnici v souladu s přístupem České gynekologické společnosti porody císařským řezem na přání rodiček neprovádíme,“ prozradil Hrdý. Zároveň dodal, že císařský řez se volí vždy ze zdravotní indikace. Používá se všude tam, kde je nutné provést porod rychle, aby nedošlo k ohrožení života matky nebo plodu. I přesto se počet porodů císařským řezem stále zvyšuje. Zatímco v roce 2004 jich byla stovka, vloni už pomocí cíařského řezu rodilo téměř sto sedmdesát žen.

„Při porodu císařským řezem je větší riziko komplikací. Jedná se o velkou břišní operaci,“ dodal Hrdý. Gynekologové se však i přesto setkávají s pacientkami, které by císařský řez podstoupily raději. „Chodí ke mně pacientky, které tento porod vyžadují. Přitom samy ženy nemohou vědět, kdy je pro ně císařský řez vhodný,“ podotkla hradišťská gynekoložka Jarmila Posseltová.

Názory rodiček na způsob porodu se dost liší. „Já jsem při prvním dítěti musela rodit císařským řezem. Dost mě to bolelo. Až budu znovu těhotná, tak snad už porodím normálně. Některé moje kamarádky se však klasického porodu bojí a některé si raději přejí rodit císařským řezem,“ vyjádřila svou zkušenost Marta Slováčková z Uherského Hradiště.