Změnu v regulačních poplatcích a zrušení šedesátikorunového poplatku za denní pobyt novorozence v porodnici totiž minulý týden podepsal prezident. Čerstvé i budoucí maminky z Hradišťska i okolí tento krok nadšeně vítají.

Rodičky ušetří stovky i tisíce

„Dcera bude mít v říjnu rok, rodila jsem tedy ještě před zavedením poplatků. V budoucnu chci mít ještě alespoň jedno dítě, a tak jsem ráda, že poplatky zrušili,“ vyjádřila se jednadvacetiletá Eva Fornůsková z Uherského Hradiště.

Ta za dceřin čtyřdenní pobyt v porodnici ušetřila dvě stě čtyřicet korun. „Za tyto peníze koupím dítěti plenky nebo kojeneckou výživu alespoň na dva týdny. A co teprve maminky, které jsou v nemocnici několik týdnů kvůli komplikacím nebo nemoci dítěte,“ dodala Fornůsková.

Podle mluvčího Uherskohradišťské nemocnice Jana Hrdého je ale každé finanční částka pro nemocnici přínosem a umožní zkvalitnit poskytované služby. V období od ledna do června nemocnice na poplatcích za novorozeňata vybrala téměř sto padesát tisíc korun. „Včetně července to bude okolo sto pětasedmdesáti tisíc korun. Největší částka, kterou platila jedna maminka byla 1260 korun,“ prozradil Hrdý.

Tři matky za děti nezaplatily

Poplatky za hospitalizaci novorozenců nemocnice používala ke stejným účelům jako ostatní vybrané regulační poplatky. „Nemocnice pomocí těchto financí vylepšuje své přístrojové vybavení, nakupuje nové ošetřovatelské pomůcky a motivuje zdravotnické pracovníky,“ podotkl mluvčí. Podle něj se v Uherském Hradišti vyskytly také tři případy rodiček, které za hospitalizaci novorozenců nezaplatily. Celkem nemocnici dluží dva tisíce korun.

Podle některých maminek je takové počínání zbytečné. Jednou z nich je například Hana Mazurová z Kunovic, která před více než měsícem porodila v hradišťské nemocnici syna.

„Rodila jsem na začátku června. V nemocnici jsem byla celkem tři dny místo čtyř, a tak jsem platila docela směšnou částku. Sice si sama platím zdravotní pojištění, ale v zahraničí je běžné platit v nemocnici, takže mi to přijde normální. Některé maminky se však velice rozčilovaly kvůli šedesáti korunám za noc,“ uvedla Mazurová.

Podobný názor má také Michaela Tomaštíková z Polešovic, kterou porod za měsíc teprve čeká. „Samozřejmě jsem ráda, že jsou poplatky zrušené. Pokud však žena nemá komplikace, nejedná se podle mě o nějakou horentní sumu, která by normální rodinný rozpočet zatížila. Problém to byl spíše pro ženy, které měly rizikové těhotenství či problémy po narození miminka a musely v nemocnici ležet týdny,“ myslí si Tomaštíková.

Kromě poplatků za novorozence jsou od prvního srpna zrušeny i další platby. „Nyní už nehradí poplatky ani pojištěnci se soudně nařízenou ústavní péčí. Dále neplatí osoby při posuzování zdravotní způsobilosti k odběru tkání a orgánů a při a po odběru tkání a orgánů podle transplantačního zákona,“ doplnil Hrdý.

Jaký je váš názor na poplatky? Kolik jste v porodnici zaplatili vy? Zapojte do diskuze pod článkem.