Praktičtí lékaři na Slovácku se nechtějí zatěžovat administrativou spojenou s poplatky od pacientů. Většině bude také proti srsti peníze od lidí vybírat

"S chystanou reformou rozhodně nesouhlasím. Budu muset všechno evidovat, lidem vypisovat doklad a vykazovat výběr peněz pojišťovně,“ postěžovala si Vávrová, která má ordinaci v Uherském Hradišti-Mařaticích a v Jankovicích. Také se domnívá, že vybírání peněz lékaři ničemu nepomůže. „Důchodci, kteří chodí do ordinací na kontroly každý měsíc, doplácí už tak dost peněz za recepty na léky. A nyní jim přibude ještě tohle. Už teď si v ordinaci mnoho pacientů stěžuje,“ poznamenala Vávrová. Ani ostatním lékařům na Slovácku nebude vybírání peněz příjemné.

Podle uherskoostrožské lékařky Dany Mrazíkové toto opatření možná odradí některé pacienty, kteří budou své návštěvy regulovat. „Myslím si, že náprava lidí bude minimální. Snad jen ti, kteří si chodí pro léky a změřit tlak několikrát měsíčně, přijdou jen jedenkrát za měsíc. Ale stejně mi to bude nepříjemné,“ prozradila Mrazíková. Ta se už nyní děsí evidence i samotného výběru peněz. Stejný názor má i pediatrička z Kunovic Renata Jakšíková. Ta se domnívá, že kvůli zavedení poplatků si možná rozmyslí svou návštěvu někteří pacienti pohotovosti.

„Návštěvníci pohotovosti si podle mě rozmyslí, jestli takové ošetření opravdu nutně potřebují. Ale v ordinacích praktických lékařů je to podle mě zbytečné. A u dětí bych placení poplatků zrušila úplně,“ uvedla Jakšíková, která se rovněž obává, že vybírání peněz bude časově dost náročné. Mladá generace se staví k reformě poněkud mírněji. „K doktorovi nechodím příliš často, takže mi nebude moc vadit zaplatit třicet korun za prohlídku. Ale pro lidi, kteří jsou opravdu často a vážně nemocní, to jistě bude zátěž. Pokud si platíme zdravotní pojištění, nechápu důvod placení ještě za návštěvu lékaře,“ vyjádřila se uherskohradišťská studentka Simona Kukučová.