Obyvatelům čtyřpůltisícového města vadí především partičky ochmelků posedávajících v centru města, kde popíjejí levný alkohol. Problémem je i rámus, který způsobují návštěvníci tamních diskoték a hospod. Radnice na stížnosti lidí reaguje vyhláškami o zákazu konzumace alkoholických nápojů na vymezených veřejných prostranstvích a o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností, obě s účinností od začátku roku 2012.

„Největší potíže máme asi s patnácti lidmi. Ti obsazují lavičky na náměstí a kvůli konzumaci alkoholu budí pohoršení. Není na ně metr. Vyhláška o ochraně nočního klidu zase stanovuje dobu, kdy má být ve městě tento klid dodržován, a to desátou hodinu večerní. Je to posílení již platných zákonů. Nepořádek v nočním městě dělají především návštěvníci restaurace Morava cestou z podniku, podobné poznatky se ale týkají i dalších hospod,“ konstatovala starostka Ostrohu Hana Příleská.

Majitel zmíněného podniku Morava Petr Hrubeš ale s takovým tvrzením nesouhlasí. Podle něj za nepořádek na náměstí nemohou jen jeho hosté. „V Ostrohu je bohužel zažitou frází, že pokud se něco stane, je to automaticky kvůli Moravě. Já jsem přitom zákaz popíjení na náměstí a v přilehlých uličkách konzultoval už s bývalým starostou a jsem rád, že zřejmě konečně vejde v platnost,“ vyjádřil se Hrubeš.

Ten dokonce svým zaměstnancům zakázal prodávat lahvová piva komukoliv, kdo by si je chtěl vypít mimo prostory restaurace. „Už mě vážně nebaví uklízet půlku náměstí po cizích lidech. Nejsou to naše lahve a náš alkohol,“ dodal Hrubeš s tím, že centrum města okupují spíše individua pletoucí si demokracii s anarchií, která si svůj „doping“ nakupují ve večerce. Vyhláška o zákazu konzumace alkoholu v určených lokalitách se již osvědčila v Uherském Hradišti. Platí od března roku 2009 a tamním strážníkům je velkým pomocníkem v boji s vandalismem. „Její zavedení mělo výborný efekt. Dříve se na problémových místech srocovali a popíjeli krabicové víno bezdomovci a jiní sociálně slabší lidé, nyní je tam téměř nepotkáte. Můžeme jim totiž na místě udělit blokovou pokutu až do výše jednoho tisíce korun,“ uvedl velitel uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík.

O tom, jestli vyhlášky v Uherském Ostrohu vejdou v platnost, rozhodne ve středu 7. prosince na svém zasedání městské zastupitelstvo.

Pohled městských policistů

O pořádek se v Uherském Ostrohu stará také dvoučlenná hlídka městských policistů. Jejím velením je pověřen strážník Josef Mikulčík.

Co se po nocích v Uherském Ostrohu děje?

Problém je hlavně s diskotékou restaurace Morava. Lidé se ve středu města dopouštějí vandalismu, ničí lavičky a ukazatele ulic. V případě mladistvých většinou udělujeme pokuty ve výši pěti set nebo tisíce korun.

Jak řešíte stížnosti na nadměrný hluk?

My musíme hlučnost nejdříve změřit, na což nejsme vybaveni. Taková měření bude v budoucnosti provádět uherskohradišťská hygiena, ta však může pochopitelně přijet jen plánovaně, nikoliv na zavolání stěžovatelů. Legislativa nám v tomto ohledu příliš rozsáhlé pravomoci nedává. Nemůžeme zasáhnout, ale na neúměrný hluk pouze upozornit. V praxi to vypadá tak, že když někdo příliš hlasitě pouští hudbu a my jej na to upozorníme, on reproduktory na chvíli stáhne a po chvíli je zase zesílí.

Jak vlastně vypadá vaše víkendová služba?

Sloužíme oba, buď v pátek nebo v sobotu. Záleží na tom, jaké jsou zrovna v Ostrohu akce.

Pomohou městu plánované vyhlášky?

Myslím si, že určitě ano. Na hříšníky budou konečně páky a my je snad z náměstí konečně vyženeme pryč.

Kdy jste naposledy takový případ řešili?

Bylo to o ostrožských hodech, kdy návštěvníci poškodili lavičku.