K hodnocení bylo od dvaadvaceti vinařů předloženo 98 vzorků vín, z nichž 74 jich bylo bílých, dvanáct červených a stejný počet růžových.

„Mám velkou radost z toho, že víno Aurelius, které loni skončilo na druhém místě, letos v silné konkurenci zvítězilo a poprvé v historii Top víno Slovácka porazilo vína Jaroslava Vaďury. To se dosud žádnému z vinařů nepodařilo. Prostě, panu Vaďurovi šlapeme na paty," utrousil s pousmáním vedoucí Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích Zdeněk Habrovanský. Ten ještě za vzorek vína Aurelius, který dostal od degustátorů nejvyšší počet bodů, osmdesát osm, převzal od prvního muže slovácké metropole Květoslava Tichavského Cenu starosty města Uherské Hradiště. Zdeněk Habrovanský převzal za víno Aurelius ještě cenu od hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, a to, která se opírá o limitovaný odběr vín pro reprezentační účely kraje.

„Cena, kterou jsem předal Zdeňku Habrovanskému a kolektivu jeho stanice, je poděkováním za výsledky jejich práce. Při různých reprezentačních akcích, kde budeme víno podávat, můžeme být právem hrdi na to, že je stoprocentně z našeho kraje, nikoliv z dovozu," svěřil se hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Odborně zdatní porotci, kteří vlastní platný doklad o senzorické zkoušce, zajišťující profesionalitu soutěže, udělili také devět dalších cen vinařům, jejichž vína se umístila v první desítce, ale také tři ceny za nejlepší kolekce TOP víno Slovácka 2013. Té nejvyšší pocty se dostalo Jaroslavu Vaďurovi za kolekci Ryzlinku rýnského, Tramínu červeného, Sauvignonu, Chardonnay a Veltlínského červeného raného. Pomyslná stříbrná medaile zamířila k Drobilovu vinařství Polešovice a bronzová putovala do Agra Zlechov.

„Abych řekl pravdu, každé vítězství potěší, ale protože už několik roků naše vinařství stále tuto soutěž vyhrává, je pro mě jakousi úlevou, že letos na té špičce deseti nejlepších vín byla polešovická šlechtitelská stanice," svěřil své pocity vítěz nejlepší kolekce Jaroslav Vaďura.

Netajil se tím, že mezi vinaři panuje zdravá konkurence, že se každý z nich se snaží o zkvalitňování výroby vín.

„Abych pravdu řekl, více si vážím vítězství v kolekci vín. Vyhrát s jedním vzorkem se sice může podařit, ale kolekce hovoří o tom, že celkově má vinařství vyrovnané výsledky, protože se počítá z pěti odrůd, sečítají se body a kolekce s jejich největším počtem pak vítězí," vysvětlil Jaroslav Vaďura.
„Značkou Top víno Slovácka chceme upozornit na kvalitu vín vyrobených na Slovácku a propagovat moravská vína. Pro milovníky vín je to záruka kvality a pro vinaře značka ocenění jejich celoroční záslužné práce," objasnila cíl soutěže Karla Malinová, ředitelka Okresní agrární komory v Uherském Hradišti.

Vinařské slavnosti v Polešovicích, kterých se zúčastnilo bezmála tisíc lidí, se neobešly bez kulturního programu. V něm do srdcí a mysli návštěvníků vlily dobrou pohodu děti v krojích, folklorní soubor Kunovjan, mužský pěvecký sbor z Kunovic, cimbálovky Dolňáci a Kunovjan, ale také ženský sbor Drmolice z Polešovic.

Po skončení programu v areálu polešovického hřiště následovala ochutnávka vín v deseti sklepech ve Vinařské ulici.