„Podle našich zkušeností jsou pohřby na náklady města častější v posledních pěti letech. Dříve tento jev býval zcela mimořádný,“ informovala mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká. Letos prozatím v městě Komenského zaplatili takové pohřby dva. Stejně jako v jiných obcích i v Uherském Brodě pohřbívají lidi bez příbuzných nejčastěji žehem. Ale i tento způsob bez obřadu vyjde město na sedm až osm tisíc korun podle konkrétní pohřební služby.

Nejnižší částku za jeden pohřeb platí v Uherském Hradišti, kde se průměrná suma pohybuje okolo šesti tisíc dvě stě korun. Pokud ale člověk spočítá počet pohřbů, zaplatí město Uherské Hradiště naopak nejvíce ze všech tří jmenovaných měst. Většinou totiž musí vypravit pět pohřbů ročně, a tak se dostanou na částku zhruba 31 tisíc korun. V Kunovicích se vedení města většinou daří příbuzné dohledat. „Letos jsme platili pouze jeden pohřeb za 7271 korun,“ prozradila za Kunovice Helena Vajdíková.

Podmínky, za jakých lze člověka nechat pohřbít na obecní náklady, jsou poměrně jednoduché a zřejmé. „V případě, že se nepodaří zjistit žádné přímé příbuzné nebo i jiné osoby, které by pohřeb vypravily a současně uhradily finanční náklady spojené se sociálním pohřbem, je to na nás,“ sdělil mluvčí uherskohradišťského městského úřadu Jan Pášma. Město ale chce své peníze většinou zpět. „Nejčastěji tak, že se přihlásíme do dědického řízení k soudu jako věřitel,“ uvedla Sladká.

Muž bez příbuzných zemřel začátkem letošního roku také v Hluku. Tentokrát ale pohřeb neplatila obec. Zemřelý byl totiž vášnivým fotbalovým fanouškem, doprovázel tamní klub na každé utkání a povzbuzoval ho. TJ Spartak Hluk se proto rozhodl, že svému fanouškovi pohřeb zaplatí. Tento skutek se dokonce dostal do tamní kroniky.