U zídky pod staletou kapličkou Panny Marie Hostýnské se už po třiadvacáté odehrával dávný příběh o narození Ježíše Krista, jemuž přihlížely dvě stovky diváků z Modré i okolí. Tajemnou atmosféru scény navodilo osvícené prostranství pod kapličkou s vytvořenou kulisou jesliček, u nichž nechyběl oslík Figo, který od jara do podzimu obveseluje svým hýkáním návštěvníky Archeoskanzenu na Modré.

Za doprovodu hudebníků zazněly u jesliček z hrdel dětí i dospělých koledy a písně vánočně laděné. „Všem účinkujícím z naší obce, dětskému folklornímu souboru Liša, muzikantům, mužskému sboru a skupině Lončáci, patří velké poděkování za pěknou akci, která přihlížející diváky pobavila," okomentoval tradiční vánoční pořad Miroslav Kovářík, muž na postu starosty Modré.

Ačkoliv první živou scénu o narození Páně ztvárnil v roce 1223 František z Assisi a od té doby se hrané pásmo neustále vyvíjí, podstata je podle Kováříka stále stejná. „Přesto, že jsme pořádávali živý betlém o Štědrém večeru a zapustil v obci své kořeny, získal si mnohem více příznivců poté, co jej pořádáme až o prvním svátku vánočním," prozradil starosta Modré.

„Hod boží vánoční je pro pořádání živého betléma příhodnější. Každý rok ukazují účinkující narození Spasitele z trochu jiného pohledu. A nezapomínají při tom ani na lidové zvyky a tradice," nechala se slyšet Marie Kovalčíková z Uherského Hradiště, která si už pátým rokem nenechala se svými třemi vnuky ujít pohádkový příběh o narození Ježíška.

Než diváci odešli od jesliček prožívat božíhodový večer do svých domovů vyvrcholil pořad u kapličky písněmi Půlnoční a Tichá noc. Na účinkující i publikum pak čekaly teplé nápoje. Pro děti byl připraven horký čaj, pro dospělé svařené víno.