Plesová sezona je v těchto dnech na Slovácku v plném proudu. Která žena se netěší, až se nastrojí do krásných šatů, obuje si nové boty, nechá se učesat a nalíčit a po boku svého partnera v plné kráse nakráčí na parket?

Co ale těmto krásných chvílím prožitým v příjemné společnosti při hezké hudbě mnohdy předchází? Nákupy a příprava.

Už to první slovo mnoho mužů vyděsí. Přesto se často těmto situacím podřizují. Jako správní gentlemani vyrazí se svou partnerkou do obchodů, protože má z loňského roku už „nemožné“ šaty i boty. Jedním z míst, kde přáním žen ochotně vyhoví, je salon Svatka v Uherském Hradišti.

Šaty

„U nás prodáváme i půjčujeme plesové šaty. Větší zájem je právě v tomto období o půjčování. Ženy si totiž za cenu okolo šesti set mohou zapůjčit šaty, které jim nezůstanou viset doma na ramínku, a mohou tak mít na každém plese jinou módu. V ceně půjčovného je i doúprava modelu na tělo a čištění oděvu. Šaty se u nás dají zakoupit zhruba od 1900 korun,“ prozradila majitelka salonu Svatka Marcela Juříková.

Boty

Po vybrání vhodného modelu je potřeba dokoupit k němu padnoucí střevíčky. Po návštěvě obuví v Uherském Hradišti si žena může vybrat buď levnější variantu od prodejců z Asie, nebo zakoupit luxusní botičky jako pro Popelku i v řádu několika tisíc korun.

Nehty

Po vybrání botů se muž zaraduje, ale jen na okamžik. Jeho partnerka mu totiž vysvětlí, že je potřeba mít také upravené nehty. Muž je tak nucen sedět čtyři hodiny v křesle, listovat ženskými časopisy a dýchat „příjemný odér“ laků a dalších přípravků na nehty.

Po zaplacení pěti set korun a nucenou pochvalou jejích nehtů odkráčí na čerstvý vzduch. Jeho vidina usednutí k televizi je však opět v nedohlednu. Partnerka zatouží ještě po krásném drdolu. Muž rezignuje, jelikož se domnívá, že drdol je učesaný za půl hodiny.

Účes

Žena si však uvědomí, že bez zastříhnutí konečků a nového odstínu barvy vlasů na ples jít zkrátka nemůže.

„Většinou si ženy nechávají na ples česat různé drdoly. Někdy se však rozhodnou i pro úpravu střihu i pro nabarvení. To samozřejmě zabere delší dobu. Samotný účes vyjde zhruba na tři sta korun, s barvením, mytím a stříháním asi na tisíc korun,“ poznamenala kadeřnice z Uherského Hradiště Petra Masaříková.

Po třech hodinách čekání pro změnu v kadeřnickém salonu muž už nekompromisně míří domů. Žena jej však upozorní, že už zbývá zařídit poslední věc, a to nechat si „namalovat obličej“.

Líčení

Když partnerka vidí svého muže už řádně rozhozeného, potěší jej větou, že líčení je už jen otázkou chvilky.

„Na plesy se ke mně nyní objednává mnoho žen. Chodí i dost mladých dívek, ty většinou nalíčím asi za sto padesát korun. Záleží však na složitosti líčení a výběru kosmetiky. Pokud si žena nechá i vytrhat obočí a vyčistit pleť, vyjde ji procedura na pět set až tisíc korun,“ podotkla kosmetička z Uherského Hradiště Blanka Bičanová.

Oblékání

Po všem shánění a čekání může konečně muž obložen taškami se šaty a botami po boku své učesané a nalíčené partnerky zamířit k domovu. Po usednutí na pohovku ke sportovnímu pořadu jej žena opět vyvede z omylu.

Začne totiž přebírat jeho košile a kravaty a přeje si, aby si všechno vyzkoušel. Musí být přece sladěni. Nerudný manžel se nasouká do dvou variant se sdělením, že nic víc už si oblékat nebude. Žena se jde proto raději věnovat oblékání šatů a prohlížení se v zrcadle.

Když donutí muže připravit se také a vytrhne mu z rukou našedlé ponožky, přeje si alespoň třikrát slyšet, jak moc jí to sluší. Jakmile je muž připravený k odchodu, musí další hodinu obutý čekat před koupelnou a znervózňovat natěšenou partnerku cinkáním klíčů.

Po krátké hádce mohou oba ruku v ruce „spokojeně“ vyrazit do společnosti. Po zaplacení vstupného si muž zběžně přepočítá, jestli mu po všech těch „potřebných“ procedurách zůstalo pár mincí na lahvinku bílého.

A co na to říkáte? „Já naštěstí takovou extrémní zkušenost nemám. Když se jde má přítelkyně nechat líčit a česat, můžu si hovět u televize. Ale po nákupech s ní chodit musím, což bytostně nesnáším,“ vyjádřil svou zkušenost osmadvacetiletý Roman Tureček z Uherského Hradiště.

Opačné zážitky má třiadvacetiletá Kateřina Poláková z Uherského Hradiště.

„Myslím, že jsem na tom snad ještě hůř. Příprava mého partnera trvá stejně dlouho jako ta moje. A někdy mi připadá, že by nejradši nakupoval pořád. Mnohé ženy by mi asi záviděly, ale já si někdy připadám jako chudák chlap, který čeká na ženskou,“ směje se.

Náklady na ples:

Účes na ples - 250-1000 Kč
Plesové šaty - 600 Kč půjčení,
1900-3000 Kč prodej
Líčení - 150-1000 Kč
Boty na ples - 150-3000 Kč
Nehty - 300-700 Kč
Kabelka - 150-2000 Kč
Kurz tance - 170-800 Kč
Vstup na ples - 30-200 Kč

Čekací doba na partnerku:

Účes - 2 hodiny
Výběr šatů - 1 hodina
Výběr botů - 1 hodina
Líčení - 1 hodina
Nehty - 4 hodiny
Výběr kabelky - půl hodiny
Příprava doma - 2 hodiny

Plesy o víkendu

Uherský Brod - ples SOŠ: 18. ledna, 20 hodin, velký sál Domu kultury - hraje skupina Tempo.

Uherský Brod - ples KDU-ČSL: 19. ledna, 20 hodin, velký sál Domu kultury - hraje DH Straňanka, DJ Habáň - Radio Proglas.

Uherské Hradiště - ples seniorů: 19. ledna, 19.30 hodin, Reduta -hraje skupina Record.

Vlčnov - myslivecký ples: 18. ledna, 19.30 hodin, Klub sportu a kultury - hraje Mistříňanka a Madison.

Staré Město - ples SOŠ a gymnázia: 18. ledna, 19.30 hodin, společensko-kulturní centrum -hraje Harafica a DH Bojané, skupina Sory.

Staré Město - ples pro radost: 19. ledna, 19.30 hodin, společensko-kulturní centrum -zpívá Eva a Vašek, hraje DH Hradčovjanka a Herbalia Band.

Strání - krojový ples: 19. ledna, 20 hodin, tělocvična ZŠ - hraje DH Skaličané a CMMladí Burčáci.

Kunovice - XI. ples města: 19. ledna, 20 hodin, sportovní hala -plesový orchestr Coppefia Zlín.

Újezdec u Luhačovic - tradiční krojový ples: 19. ledna, 19.30 hodin, sál U Čechů - hraje CM Rozmarýn.