Já však mám na mysli koule jiné, a to koule stříbrné, koule petanquové. Jistě mnozí z vás již slyšeli o petanque, o sportu, který byl vynalezen ve Francii v městečku La Ciotat, v rodině provensálského veterána Julese Le Noira. Tato hra za své jméno vděčí pozici ve které se hází: nohy – „pieds“ – jsou „tanques“, tedy vedle sebe a z „piedtanque“ se stal postupně petanque. Věřím, že někteří s úsměvem říkají, co je to za sport, ten petanque? To je tak pro staré dědky, kteří se baví házením koulí, to známe z televize.

Ano, tam je totiž petanque často k vidění ve francouzských filmech, kde jej v parcích hrají většinou jen důchodoví kmeti. Jenže pozor. Ve Francii má tato hra nesmírnou popularitu. Jen registrovaných hráčů je tam více než 400 000 tisíc a rekreačně petanque hraje snad každý Francouz. Oblíbenost této hry je dána tamním životním stylem. Ve Francii se totiž nikam nespěchá, vše je pohodové, stejně jako petanque. Ale i přes tuto pohodu jsou Francouzi v této hře mistři světa i Evropy.

A nyní dobře čtěte. Také český petanque není v mezinárodním měřítku žádným břídilem. České ženy jsou totiž vícemistryně Evropy pro rok 2007. Přitom tento sport má u nás teprve dvanáctiletou tradici. Za tu dobu se však podařilo zaregistrovat více než 1000 hráčů a další desítky tisíc si jej hrají jen tak pro radost. Největší petanquové areály jsou u nás v Brně, Slatině či v místech Napoleonova vítězství nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I, v okolí slavkovského zámku, kde dříve létaly taky koule, jenže koule dělové.

V letošním roce se však konečně svého hřiště dočká také Uherské Hradiště. Bude postaveno na městském stadionu, jeho rozměry by měly být 4 x 30 metrů a bude určeno hlavně pro souboje družstev. Brzy si to tak mohou mezi sebou rozdat například radnice Uherského Hradiště, Kunovic či Starého Města. A já se už nyní těším, že se konečně opět dočkám pravého slováckého derby, když už ta fotbalová nám nějak vymřela. Než bude ale hřiště dokončeno, můžu všem jen doporučit: Zajeďte si zahrát petanque do Buchlovic.

Právě tuto sobotu se tam koná velký turnaj, který je otevřený všem. A obávat se nikdo nemusí. Pravidla jsou velmi jednoduchá a zahrát si mohou celé rodiny. Tento sport totiž není jako většina ostatních jen záležitostí mladých a tělesně zdatných jedinců, ale vyniknout zde mohou i zcela nenápadní a fyzicky „zanedbaní“ hráči nebo hráčky. A já vám garantuji, že když si jednou přijede zahrát, tak příště neodoláte a přijede zase. A když ne, tak alespoň si zakoupíte petanque a bude hrát třeba doma na zahradě. A vo tom to je, jak říká jeden televizní klasik.

A abych nezapomněl, předností tohoto turnaje však nemusí být jen krásně strávené odpoledne v přírodě při sportování, ale dají se tam navázat také zajímavé kontakty a známosti. Já jsem si při hraní například sehnal skvělého obkladače do kuchyně, zajistil vstupenky na fotbalové mistrovství Evropy do Švýcarska a také domluvil rychlou pomoc s bolavým zubem. Zkrátka samé „podpultové“ zboží. Inu, i takové přednosti má sport zvaný petanque.

Vojtěch Johaník