Na posledním zasedání zastupitelstva přišel podnikatel Miroslav Šuránek s tím, že by chtěl areál opravit na vlastní náklady a od města odkoupit. To bude o jeho návrhu ještě jednat. Samo jej chce totiž opravit, nemá ale peníze. Na webu města se v posledních dnech objevila anketa, ve které se mohou obyvatelé vyjádřit, co by si tam přáli mít. Neutěšený stav budovy totiž trápí nejednoho Hlučana. „Skutečně by se se statkem mělo něco dělat, už chátrá dlouho a pořád se nic neděje. Navíc je skoro v centru města, což k jeho vzhledu právě nepřispívá,“ sdělil svůj názor Fantišek Dohnal, který žije v Hluku už několik desítek let.

Vedení města se intenzivněji začalo objektem zabývat v roce 2010, kdy se obrátilo na občany s dotazem, jak nejlépe areál využít. „Možnosti vyjádřit se využili pouze tři obyvatelé městečka. Už jsme dvakrát žádali o dotace, ale pokaždé bez úspěchu. Ta poslední nám nevyšla na začátku roku,“ sdělil místostarosta Hluku David Hájek. Projekt na obnovu areálu, který počítá v areálu s knihovnou, uměleckou školou, muzeem a amfiteátrem, však město již před rokem schválilo. Na jeho realizaci mu chybí peníze, protože v současné době splácí úvěry například za nový sběrný dvůr, cyklostezku do Dolního Němčí nebo dům s chráněnými byty.

Na posledním zastupitelstvu tak vystoupil Miroslav Šuránek s žádostí o odkoupení bývalého Penkova statku. Zastupitelé se zprvu na návrh příliš netvářili, ale nakonec rozhodli, že o něm budou na dalším zasedání jednat. „Já osobně jsem určitě pro prodej. Zvlášť pokud pan Šuránek splní, co na zastupitelstvu řekl, a to, že pozemek bude do kolaudace areálu patřit městu,“ prozradil starosta Hluku Jan Šimčík s tím, že o návrh by se podle něj mělo jednat během dvou měsíců.

Budova je v havarijním stavu a měla by se co nejdříve opravit, nebo spadne. „Střechou zatéká, krovy jsou shnilé a zdi se na mnoha místech trhají,“ popsal stav objektu Šuránek.

V první etapě by chtěl zachránit alespoň statiku a vyměnit střechu a počítá s tím, že by to měl stihnout do půl roku. Jeho návrh využití se příliš neliší od toho, který vymyslelo město. „Chceme v objektu udělat zázemí pro rodiče s dětmi s kavárnou, parkem, kadeřnictvím. Uvažujeme také o zřízení sálu historie a současnosti jízdy králů,“ informoval Šuránek. Nebrání se ani návrhu města na zřízení amfiteátru, přestěhování knihovny do objektu či umělecké školy. Chtěl by však ještě přidat výstavu historických vozidel, apartmány ve slováckém duchu a hlavně kotelnu na spalování slámy. „Byl by to zdroj tepla i pro okolní budovy, a město by tak ušetřilo. Navíc by technologie byla zakopaná v zemi,“ dodal podnikatel.