Radní budou už příští týden znát sumu, která bude potřeba k zaplacení oprav domků. Tuto částku by pak chtěli získat jako dotaci z evropských sociálních fondů, a to ve spolupráci s partnerským slovenským městem Nemšovou, která chystá podobný projekt. Z tohoto kroku mají radost nejen radní, ale také správci domků i místní folklorní soubory. Potvrdil to správce dvou stávajících domků František Jelének. „Domky bychom chtěli opravit tak, aby byly ve stejném stylu jako ty dva nynější. Nejvýznamnějším bodem na nich bude nová expozice slováckého ornamentu, výstava krojů a výšivek a také tradiční kuchyně. V plánu je také místnost, která bude zaměřená na historii Hluku,“ prozradil Jelének.


Lidé mohou přispět také

Kromě těchto prostor mají radní v plánu i další zvláštnost. „Chtěli bychom zbudovat také speciální místnost, ve které budeme prezentovat staré předměty, ať už z kuchyňského či zahradního náčiní, které používali naši předkové. Oslovíme proto také naše občany, aby mohli přispět předměty, které mají třeba doma,“ poznamenal místostarosta Hluku Antonín Kočí. Podle něj byl odkup dvojice stavení za celkem čtyři sta šedesát tisíc korun dlouhodobým plánem města.

Chyběly prostory

„Hlavním cílem bylo, jak nabídnout občanům a vůbec všem návštěvníkům rozšířenější expozice, tak i zvětšit prostory, ve kterých se konají tradiční akce,“ dodal Kočí. Podle jeho slov by po rekonstrukci, která má být hotová do příštích Dolňáckých slavností, mohly být památkové domky více využívány. Podle místostarosty by tam například mohla mívat zkoušky místní folklorní seskupení.

„Pokud bychom mohli tímto způsobem využívat prostory také my, velice by nám to pomohlo. A celkově je odkup a rekonstrukce domků velice příznivým krokem nejen pro obyvatele Hluku, ale i pro jeho návštěvníky,“ myslí si místní folkloristka, vedoucí dětských souborů a členka ženského pěveckého sboru Klebetnice Kateřina Říhová.

Zvětšení prostor podle Jelénka velice pomůže hlavně při organizování akcí, jako je praní postaru, výstava starých praček, vaření povidel nebo vaření podle starých receptů, které pořádají místní tetičky.

Vyrobí růže

Už příští víkend mohou do hluckých domků zamířit všichni ti, kteří by rádi na vlastní oči viděli, jak se vyrábí růže na jízdu králů. Papírové květiny se v prostorách domků budou tvořit letos poprvé.

Michal Červinka