Přestože nechal podvodníka hlídat u vchodu ochrankou, mladík se pokusil utéct a zmizet v davu lidí na diskotéce. „Muži z ochranky ho doběhli až u záchodů, kde se možná chtěl zbavit dalších falešných bankovek, které měl stále u sebe,“ popisuje Hauerland zoufalý pokus mladého padělatele. Jeho dalším snahám o úprk zamezil až příjezd městských strážníků, kteří jej nasazením pout zpacifikovali a vzápětí předali policistům.

„Mladík se u výslechu přiznal, že má doma téměř tři stovky bankovek a že je namnožil ze čtyř pravých pětistovek. Všechny nám vydal. Šlo údajně o jeho první pokus zhotovit a udat falešné peníze,“ vysvětluje vedoucí odboru hospodářské kriminality zlínského krajského ředitelství František Urbánek. Pachatel si podle něj dokonce před samotnou výrobou přečetl několik zpráv na internetu o této problematice, aby se vyhnul případnému stíhání. Experiment mladíkovi nakonec nevyšel ani přes důkladnou přípravu. Nyní tak čelí obvinění z trestného činu padělání a pozměnění peněz, za který mu hrozí tři až šest let ve vězení. „Počtem padělaných bankovek se pachatel zařadil mezi české rekordmany. Podobných případů vyšetřujeme ročně sice desítky, nikdy však v takovém rozsahu jako u tohoto mladíka z Luhačovicka. Pachatelé nejčastěji padělají pětistovky a tisícovky, objevují se ale také eurobankovky,“ sděluje mluvčí krajské policie Jana Bártíková.

Padělání bankovek podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara vůbec nelze brát na lehkou váhu. „Pokud se jedná o ojedinělou a výjimečnou záležitost, je to velmi nepříjemná věc především pro obsluhu a majitele příslušné provozovny, v případě přijetí padělku totiž vzniká konkrétní finanční škoda. U většího rozsahu už ale pochopitelně jde o závažné ohrožení ekonomiky konkrétní firmy nebo i státu. Nízký věk padělatelů bankovek,“ upozornil starosta. Nízký věk pachatelů této trestné činnosti svědčí podle něj kromě neustále se zhoršující ekonomické situace mnoha obyvatel země také o snadné dostupnosti padělatelské techniky i o snižujících se zábranách, morálce a zvyšujících se požadavcích na majetek a požitky.

Čtyři otázky pro zástupce velitele uherskobrodských strážníků Radka Šustka

Do jaké míry byl zásah městských strážníků 2. března na diskotéce v uherskobrodském Tropic clubu obvyklý?

Záleží, jak se na to podíváme. Pokud bych zákrok posuzoval z hlediska provedení zákroku s využitím oprávnění podle zákona o obecní policii, tak nebyl ničím výjimečným. Tím se stává, až když zvážíme předmět zákroku. Padělatele měny opravdu nezajišťujeme a nepředvádíme na Policii ČR každý den. Výjimečný byl i činností personálu provozovny. Bez jejich přičinění by bylo dopadení pachatele ztíženo. Za to jim patří naše uznání.

Jak dlouho museli vaši lidé mladého majitele falešných bankovek hlídat do příjezdu policistů?

Strážníci jej nehlídali, na místě podezřelého muže omezili na osobní svobodě a po provedení nezbytných úkonů jej předali policistům na služebně Policie ČR.

Nepokoušel se vám utéct, když se o to pokusil několik minut před tím ochrance Tropic clubu?

Nepokoušel. Jak jsem již zmínil, byl omezen na osobní svobodě. Podle § 18a odst. 1, písm. a) zák. 553/1991Sb., mu byla nasazena pouta.

U kolika takových případů jste v Uherském Brodě v minulosti zasahovali?

Je to druhý takový případ. První se odehrál koncem roku 2009.