Řádové sestry se mají starat o další chod školy i o osiřelé tanzánské děti

„S potěšením musím říct, že škola, kterou jsme společně postavili, slouží svému účelu. Studentíků už je více než padesát a všichni už mají uniformy a dělají pokroky v angličtině, psaní i počítání,“ pochvaluje si Horecký. Ten se před nedávnem vrátil z Tanzánie, kde katolickým sestrám předal 28 tisíc korun, s nimiž začíná budovat v Mahangu misii.

„Částka snad bude stačit na základy. Nicméně vesničané sami vypálili většinu cihel a nasbírali kámen na stavbu, aby se ušetřilo co nejvíce. Do práce se zapojily všechny věkové skupiny místních. Ti si dobře uvědomují, jaký přínos pro ně bude nová misie mít,“ přibližuje situaci kolem jednoho ze svých aktuálních projektů nadšenec z Uherskobrodska. Kromě peněz se mu v Africe podařilo sehnat i hmotnou pomoc od jednoho místního podnikatele a dobrodince. Ten daruje dvojici použitých šicích strojů, vybavení pro dvě kliniky spravované katolickými sestrami a dva pluhy vesničanům v Mahangu.

„Chceme zahájit komunitní obdělávání půdy, kdy se dá více lidí dohromady a společně obhospodařují lán pole. Začneme se dvěma skupinami žen, jimž darujeme pluh a poskytneme půjčku na koupi vola. Pluh je další stupeň pokroku v porovnání s motykami. Není to sice traktor, ale výrazný pokrok to pro ně je,“ dává nahlédnout do svých plánů Horecký.

Podpořit humanitární aktivity neúnavného Šumičana má výtěžek série prosincových benefičních akcí. Na dnešek je přichystána vernisáž výstavy jeho fotografií z Afriky, ukazujících všední život chorobou AIDS zbídačeného regionu, která se koná dnes od 19 hodin v Domě kultury v Uherském Brodě. V neděli od 17.00 se v šumickém kulturním domě uskuteční vánoční benefiční koncert. Originálním způsobem, maratonským během, se rozhodla získat na stavbu misie peníze také Horeckého přítelkyně, která maraton poběží, ač dosud nikdy nesportovala.

Přečtěte si také:

Šumický rodák v Africe postavil školku