Také proto si ke svému vystoupení se skupinou Melody Makers přizval Horňáckou cimbálovou muziku Ležhory, jejímž je doposud externím členem.

Pojí vás k Horňácku i jiný vztah než přátelství s Břetislavem Rychlíkem?
S Břeťou Rychlíkem jsme se potkali právě na Horňácku, ale to je už více než třicet let. Já na Horňácko jezdím odjakživa kvůli muzice, kvůli folkloru. Za ta léta jsem si tam vytvořil i mnoho hezkých přátelství. Proto občas, když přijde ta správná chvíle a pokročilá hodina, rád si s nimi zahraji a hlavně zazpívám. Já už z pohledu pamětníka mohu říci, že ta hudba na Horňácku stále žije a kvůli ní tuto oblast tak miluji.

Co bylo úplně prvním impulsem, abyste se poprvé na Horňácko vydal?
Já jsem se náhodně dostal k nahrávkám s neznámou, ale okouzlující a uhrančivou hudbou, o které jsem nevěděl, odkud je. Takže jsem si koupil turistickou mapu Bílých Karpat, našel, kde leží Velká nad Veličkou, a vydal jsem se tam.

Z Horňácka máte i vlastní kroj. Jak často v něm chodíte a odkud přesně pochází?
Ano, kroj mám javornický. Je to velice chudý a původní kroj, tak mu říkám „proletárský“. V kroji jsem kdysi dávno chodil, nyní jsem jej však už řadu let neoblekl.

Jak jste k němu přišel, nechal jste si ho ušít?
Ne, to v žádném případě. Já jsem starobylec a miluji originální staré věci. Proto když si člověk dal práci, obešel vesnici a zeptal se lidí, jestli nemají staré rukávce či haleny, tak mohl být úspěšný. Já jsem kroj právě tímto způsobem získal.

Užíváte si při návštěvách Slovácka a Horňácka také místních specialit?
Je pravda, že co se týče klobásek nebo koláčků, tak občas neodolám a trochu zahřeším.

Co se týče alkoholu volíte raději víno, nebo slivovici?
Tvrdý alkohol moc nepiji, ale slivovici mám rád.

Dnes večer vystupujete s kapelou ve Velké nad Veličkou. Pokolikáté vás tady vaši příznivci uslyší?
Koncert Melody Makers se dnes na Horňácku uskuteční podruhé. Vzhledem k tomu, že se bude konat na Horňáckém stadionu, tak doufám, že nám bude přát počasí. Jinak se koncert přesune do sportovní haly, kde je místo pro tisíc posluchačů.

Jak na vás působí posluchači na jihovýchodní Moravě oproti jiným regionům?
Já si myslím, že tady na jižní Moravě jsou lidé právě díky folkloru muzikální, a proto i na naši hudbu reagují velice živě. Vystupuje se tam tedy dobře.

Jste také externím členem Horňácké cimbálové muziky Ležhory. Kdy jste spolu naposled zpívali?
Já jsem byl něco jako téměř zakládající člen muziky Ležhory a zpíval jsem s nimi mnohokrát. Protože však Ležhory už tak moc často a pravidelně nevystupují, tak jsem si vymyslel takovou fintu a donutil jsem je se sejít a společně s námi si dnes večer zahrát.

Toto vystoupení bude tedy součástí koncertu Melody Makers?
Ano, právě v rámci našeho koncertu mohou posluchači slyšet i vystoupení Ležhor.

V čem si myslíte, že je zdejší folklor zajímavější oproti jiným regionům a jak se to slučuje s jazzem?
Muzika z Horňácka je bohatá melodicky i harmonicky. Je velice specifická a nabitá energií. Její největší síla je v interpretaci a v emocionálním prožitku aktérů. V tom je podobná jazzu, který se vyvinul z lidového blues. Blues je také jednoduchá, ale emocemi nabitá hudba.