Na ploše 4215 metrů čtverečních ale především vznikla čtyři podlaží s pětadvaceti byty. Rezidence Hradební se slavnostně otevře 2. června ve 14 hodin, kdy budou moci zájemci nakouknout do všech míst budovy. Připraven je také program pro děti.

Novou dominantu města navrhl hradišťský rodák David Titz a jeho architektonické studio Archicon, které sídlí v Praze. „Místo, kde dům vznikl, je velmi atraktivní díky bezprostřední návaznosti na historické centrum a dotvořit takový městský prostor je jedinečná příležitost pro každého architekta,“ přiznal Titz. Objekt je specifický především svým tvarem, který kopíruje původní hradby města.

Najdou se tam ovšem i další zvláštnosti či jedinečnosti. Tou největší je asi předsazený keramický obvodový plášť objektu. Obyvatelé tak budou lépe chráněni před povětrnostními podmínkami a získají také větší soukromí. Titz chtěl podle svých slov tímto prvkem odkázat na baťovskou architekturu. Zajímavost se skrývá rovněž na vyšších místech budovy. Takzvaná zelená střecha se nachází ve druhém podlaží a dvě soukromé zelené terasy v šestém podlaží. Zahradnictví na ně vysadilo především odolné a takřka bezúdržbové rostliny. Lidé tak budou moct v centru města odpočívat obklopení zelení.

Celý objekt tvoří dva bloky. První z nich má čtyři nadzemní podlaží s pětadvaceti byty, do druhého bloku umístili projektanti ordinace lékařů a kanceláře. Vznikla tam také obchodní galerie, která je už teď plně obsazena. Svoji pobočku tam zřídí například Raiffeisenbank, Papírnictví Vavřík či obchody se spodním prádlem nebo značkovým outletem. Jelikož bude v budově sídlit i několik lékařů, koupila si po jednom místo také lékárna a optika. Po cestě do práce si tam budou moct lidé koupit i noviny. „Výběr nájemců obchodní galerie probíhal podle daných kritérií, mezi něž patří například typ nabízeného zboží a služeb. Cílem bylo přivést do Hradiště sortiment, který tam zatím není a který obyvatelé ocení,“ uvedl Adam Havlíček ze společnosti MARLIN reality, která má na starosti prodej a pronájem prostor objektu.

Pomalu se zaplňují i nové byty. Jejich ceny se pohybují od 2 milionů, za které lze pořídit bydlení o rozloze 55 metrů čtverečních. Za 5 milonů se může zájemce těšit na 144 metrů čtverečních. Podobné ceny nabízí i další novostavby, které v Hradišti vznikají. Například na Sadské výšině na Východě lze pořídit bydlení na necelých 60 metrech čtverečních za 1.835 tisíc korun. Názory oslovených lidí na bydlení v novém objektu jsou však skeptické. „Nechtěl bych u nádraží bydlet. Je tam docela hluk a žádné soukromí,“ sdělil například Jiří Zunt z Uherského Hradiště.

Projekt ovšem pozitivně hodnotí zástupci města, podle kterých bude Rezidence pro obyvatele i návštěvníky Hradiště velkým přínosem. „Moderní budova a nově vytvořená ulice Obchodní či upravená Hradební vkusně a citlivě doplňují architekturu a prostředí města. Rozhodně vytváří kvalitnější a reprezentativnější nástup do centra města,“ uvedl Stanislav Blaha, místostarosta města Uherské Hradiště.

Střípky z historie

Tehdejší ulice Gymnazijní, později Velehradská, byla hlavním vstupem do Uherského Hradiště od Starého Města. Oboustranně byla lemována řadovou zástavbou. Ve 30. letech minulého století byl vybudován nový silniční okruh od hlavní křižovatky kolem budovy tehdy krajského soudu, nyní budovy UMPRUM, ke gymnáziu a k mostu přes řeku Moravu. V následujících letech pak došlo k postupné demolici zástavby lemující tehdejší ulici Gymnazijní a k rozšiřování města do prostoru vymezeného nyní třídou Velehradskou a ulicí Hradební. Bylo tam vybudováno nádraží ČSAD, drobná uliční zástavba byla nahrazena velkoobjemovým objektem obchodního domu Centrum. Zdroj: Městský úřad Uh. Hradiště