Související články si můžete přečíst po rozkliknutí ZDE

Za 165 milionů korun se z něj podařilo vybudovat Podnikatelský inkubátor (PIK). Ten otevřou už zítra symbolickým přestřižením pásky.

„Využití památkově chráněného objektu v centru města, který léta chátral, pro podporu podnikatelského prostředí je myšlenka neobvyklá, ale já věřím, že nadčasová, smysluplná a životaschopná,“ uvedla starostka Kunovic Ivana Majíčková. Poznamenala také, že opravy provázela celá řada problémů, z nichž ten největší byl se statikou. „Spolupracoval s námi i celostátně uznávaný statik Černík, který v Kunovicích uplatnil své zkušenosti z opravy Valdštejnského paláce v Praze,“ sdělila starostka.

Během realizace projektu se však vyskytla i příjemná překvapení. „Při budování se podařilo objevit staré lichtenštejnské hranečníky, které jsou umístěny při vstupu na nádvoří. Pod bedlivým dozorem památkářů jsme restaurovali původní schodiště, terakotové dobytčí hlavy, dveře, historicky cenné krovy, hřebínkové klenby i část výmalby,“ vypočítal Milan Valouch, vedoucí odboru investic a územního plánování, který měl celou rekonstrukci na starosti.

Deska připomíná prvotní myšlenku vzniku celého projektu.

Komplex nabízí zázemí především mladým začínajícím podnikatelům, ale také inovačním, středním i malým firmám. Na rozloze 2100 metrů čtverečních se nachází především kanceláře. Zájem o ně projevily IT firmy, reklamní společnosti nebo účetní a daňoví poradci. Jsou rozměrově různorodé, od nejmenších 17 metrů čtverečních až po největší 108 metrů čtverčních. Všechny jsou pak vybaveny základním kancelářským nábytkem. V současné době jsou již však všechny dávno obsazeny. „Jsem samozřejmě rád, že máme fakticky naplněnou kapacitu celého areálu. Neměli jsme obavy, že by nebyl dostatek zájemců.“

„Chtěli jsme však, aby žadatelé splňovali určitá kritéria a aby se jednalo o perspektivní subjekty,“ prohlásil místostarosta Kunovic a zároveň jednatel PIKu Pavel Vardan. Mezi komerční prostory patří společenský sál, přednáškový sál a klenbový sál. „Přednáškový sál budou z velké části využívat zasídlené firmy ke svým přednáškám, seminářům. Jinak naše společnost bude minimálně jednou měsíčně pořádat kurzy pro podnikatele a studenty. Máme již první objednávky od firem na konání valných hromad, dozorčích rad a konferencí v prostorách společenského sálu.“ uvedla ředitelka Podnikatelského inkubátoru Jana Bánovská.

Areál Panského dvora byl v neděli slavnostně otevřen široké veřejnosti.