„Tři kluci šli 9. listopadu ve 14.15 ze školy domů. V ulici Březovská u nich zastavilo větší černé auto, řidič stáhl okno a bez mluvení na ně gestikuloval, aby šli k němu. Dva utekli hned, třetí ještě chvilku zůstal a tomu měl dotyčný ukazovat nějakou čokoládu,“ sdělil mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental a dodal, že k přesnějšímu popisu auta ani člověka školáci nedokázali jednotně nic říct. Strážci zákona teď prověřují informace k autu stejně jako k řidiči a celá událost je tak prozatím otevřená. Všem ale doporučují stejnou radu: „Při jakémkoliv podezřelém pohybu vozidel nebo osob volat na linku 158,“ uvedl Mergental.

Starosta Strání Ondřej Benešík přiznává, že se k němu dostala informace o podivném chování řidiče zprostředkovaně a s prodlevou. „Okamžitě jsme na podezřelé chování upozornili prostřednictvím obecního webu a facebookových stránek a požádali jsme občany o zvýšenou obezřetnost a všímavost,“ řekl starosta. Vzápětí také kontaktoval vedení místní základní školy.

„Žáky prvního stupně, do kterého trojice chodí, jsme poučili o nebezpečí, které jim při cestě domů ze školy může hrozit. Poučení žáků druhého stupně nás ještě čeká,“ sdělila preventivní kroky ředitelka školy Irena Michalčíková. Podle ní však nejde o první podobný případ, který se nedaleko základní školy ve Strání odehrál.

„Zhruba před rokem a půl se kousek od naší školy stal pokus o obnažování. Naštěstí jedna maminka reagovala správně a informovala policii. I v tom případě šlo o žáky prvního stupně,“ přiznala Michalčíková.

Čtyři otázky pro starostu Strání Benešíka

Ve středu 9. listopadu byl v odpoledních hodinách zaznamenán případ, kdy cizí muž lákal děti do černého terénního auta. Vy jste ale policii o tom informovali až o několik dnů později. Kdy to bylo a proč ta prodleva?

Tuto informaci jsem dostal zprostředkovaně a taktéž s prodlevou. Okamžitě jsme na podezřelé chování upozornili prostřednictvím obecního webu a facebookových stránek a požádali jsme občany o zvýšenou obezřetnost a všímavost. Také jsem kontaktoval vedení základní školy. Policii jsem informoval napřímo při první příležitosti.

Setkat s podezřelým řidičem se měli tři osmiletí školáci. Jak jste se o případu dozvěděl a co o něm víte?

Na případ nás upozornila matka jednoho z hochů. Sdělila nám, že vedle školáků, kteří byli na cestě domů, zastavilo tmavé terénní auto a řidič je měl gestikulací lákat dovnitř. Děti zřejmě pochopily, že se nejedná o normální věc a začaly utíkat pryč. Nato auto spěšně odjelo směrem na Březovou.

Co si o jednání podobného typu myslíte a jak byste pachatele s pedofilními sklony trestal?

Sám mám děti, takže jsem silně znepokojen. I když jsem docela humanista, v těchto případech lituji, že u nás nemáme fyzické tresty. Tímto způsobem ubližovat bezbranným dětem je neomluvitelné. Někdy mám ale bohužel pocit, že kriminálníci, psy a kočky u nás požívají více právní ochrany než slušní lidé.