Může za to pád vlády a předčasné volby, kvůli čemuž nestihli poslanci novelu schválit. Pacienti sice za pobyt v nemocnici ušetří, zařízení ale přijdou o miliony. Uherskohradišťská nemocnice konkrétně o více než pět milionů ročně. Pořád je na tom ale nejlépe v kraji, protože nemá dluhy.

Minus 420 tisíc

„Po snížení poplatku ze 100 na 60 korun se naše příjmy měsíčně sníží o 420 tisíc korun," přiznala Dana Lipovská, mluvčí Uherskohradišťské nemocnice. Připustila, že nemocnice bude muset sáhnout na vnitřní rezervy, aby se se ztrátou vyrovnala. „Naštěstí nemáme dluhy. Doufáme ale, že ministerstvo snížení poplatků zohlední v nové úhradové vyhlášce," uvedla Dana Lipovská.

Pro ostatní nemocnice v kraji je to větší rána, protože se pohybují v červených číslech, především pak pro zlínskou Krajskou nemocnici Tomáše Bati, která má poslední roky obrovské finanční potíže. Krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas naznačil, že nemocnice se kvůli dočasně zrušeným regulačním poplatkům bude muset smířit se ztrátou přesahující jeden milion korun. Dodal ale, že nová úhradová vyhláška nejspíš snížení příjmů nemocnic skutečně vezme na vědomí. „Od ledna nemocnice od pojišťoven dostanou o pět procent více," podotkl Lubomír Nečas. Zatím není jasné, zda ušlý zisk za dobu, kdy pacienti žádné poplatky odvádět nebudou, ministerstvo zdravotnictví nemocnicím nějak vykompenzuje.

Je nenahraditelná

Pacienti přirozeně snížení vítají. „Mám starší maminku a nikdy nevím, kdy bude potřebovat hospitalizaci. V jejím věku to už není jen na pár dní, ale pokud se něco stane, poleží si tam déle. Proto snížení vítám, pobyt tam se totiž prodraží," Podotkla Martina Hladišová z Uherského Hradiště s tím, že by zaplatila i sto korun, protože lékařská pomoc je nenahraditelná.