„Sběr jmelí je zakázaný? Vždyť jmelí na stromech vlastně parazituje. Vlastně nic nekrademe, jen zužitkujeme to, co nám les nabízí. Je to stejné, jako bychom sbírali listí. Pokud strom při sběru nepoškodíme, o nic přece nejde, “ diví se žena ve stánku se jmelím, jež nechtěla být z pochopitelných důvodů jmenována.

Právě poškozování stromů a také nebezpečí, jež při sběru této plodiny hrozí, jsou jedny z důvodů, proč Lesy České republiky trhání zakazují. „Jmelí roste až ve vrcholových partiích stromů, a není proto snadné se k němu dostat. Šplhají tak do obrovských výšek, aniž by přitom měli odpovídající vybavení a znalosti,“ varuje mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Nezanedbatelné škody zanechávají často zloději také na kmenech stromů. K výstupu do korun totiž používají stupačky s kovovými hroty, které narušují kůru zdravých stromů. Ty jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může vést až k jeho úplnému odumření. Boublík připomíná, že mnoho lidí neváhá strom kvůli několika větvičkám či jmelí úplně pokácet.

Je to o to víc zarážející, že jmenované produkty může člověk získat legální cestou. Po domluvě se správcem lesa totiž dostane povolenku. Benevolentní jsou navíc i majitelé obecních lesů.

„Ano, lidé chodí do našeho lesa na jmelí. Jeho sběr nijak nepokutujeme. Nikdo si ho neodnáší ve velkém. Navíc je náš les především listnatý, takže problémy s krádeží stromků nemáme,“ uvedl starosta Suché Loze Václav Bujáček. Za vážný problém nepovažují trhání jmelí ani starostové Bystřice pod Lopeníkem a Drslavic. Se zloději se v obecních lesích navíc téměř nesetkávají.

„Vytěžujeme ještě dřevo, takže v lese stále někdo je. V případě krádeže chvojí by záleželo především na množství, jmelí si lidé z lesa odnést mohou,“ informoval první muž Bystřice pod Lopeníkem Viktor Machala s tím, že větší krádež by řešila policie a přestupková komise v Brodě.