Dvaadvacetimetrová věž vznikla před pěti lety jako symbol přátelství Čechů a Slováků, sobotní slavnosti spojené s kulturním programem se proto zúčastnili lidé z obou stran státní hranice. „Atmosféra byla vynikající, lidé byli velmi spokojeni,“ pokyvoval hlavou starosta nedaleké obce Lopeník na Uherskohradišťsku Vojtěch Vráblík. Organizátoři se však museli strachovat, zda se jejich plány uskuteční. „Několik dní pršelo, což nám znemožnilo postavit pódium a stan, který jsme získali díky dotacím z Programu rozvoje venkova. Naštěstí se počasí v sobotu umoudřilo a program se mohl konat v neomezené podobě,“ vyjádřil radost z přízně sobotního počasí Pavel Kuča ze spolupořádající Místní akční skupiny Bojkovsko. Pod rozhlednou tak vystupovaly folklorní soubory Boubelky z Vilémova, Dúbrava z Březové a Parta ze Slovenska, Komenský ochotnický spolek a dechová hudba Březovjané.

Sounáležitost obou národů navíc posílila i mše, kterou společně sloužili český páter Vojtěch Daněk a slovenský duchovní Peter Kuljaček. „Atmosféru umocnil krásný výhled na Moravu i na Slovensko. Byla to výjimečná událost, nic podobného neznám,“ přiblížil starosta Vráblík s tím, že za pět let se na rozhlednu vydalo kolem dvaceti tisíc evidovaných návštěvníků.

Rozhledna má kamennou základnu, samotná konstrukce pak je vystavěna z dubových kmenů. Základní kámen byl položen již v červnu 2002, stavba však začala až o více než dva roky později. Náklady činily téměř dva miliony korun, pokryly je dotace, sponzorské dary a také vklady okolních obcí na česko-slovenském pomezí. Na realizaci přispívali rovněž lidé, kteří si například zakoupili pohlednici nebo přispěli do veřejné sbírky.

Na vrchu Velký Lopeník, který ční do výšky 911 metrů nad mořem a je druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, již v minulosti několik rozhleden stálo. Vůbec první dřevěná rozhledna tam byla již před druhou světovou válkou. V roce 1944 ale Němci postavili věž novou, kterou ovšem o rok později někdo zapálil. Obnovit se ji podařilo až v roce 1946. Byla vysoká 16 metrů a přetrvala až do počátku 70. let minulého století, kdy se postupem času rozpadla.

Michael Lapčík, ČTK