„V Uherském Ostrohu žil významný umělecký řezbář, který tvořil v minulém století, a i když netoužil po slávě, jeho díla zdobí kostely v Moravském Písku, v Uherském Hradišti a v Hroznové Lhotě má nádhernou vyřezávanou bustu Ježíše. Pan Matuška studoval ve Vídni a já jsem opravdu ráda, že jeho betlémy můžeme zhlédnout na naší výstavě," raduje se kurátorka výstavy Magda Štachová. Druhý významný betlém bude od Františka Gajdy ze Strážnice. Je opět lidový řezbář a jeho postavy tomu odpovídají. Jsou v krojích a vyjadřují zemitý charakter Slovácka. Betlém tvoří půlmetrové postavy, kterých bude více než třicet. Mezi dalšími řezbáři, kteří přispějí do výstavy, je Jan Mička ze Strážnice a Jan Křižka z Březolup. „Dále budeme mít betlémy ze šustí od paní Pavkové a od Ludmily Kočišové ze Vnorov, která přes 40 let tvoří postavičky ze šustí a je nositelkou řádu Tradice moravského Slovácka. Ale můžete se těšit i na betlémy z perníku, paličkované krajky, háčkované i keramické," láká na ostrožský zámek kurátorka.

O výstavě prý začala přemýšlet zhruba před rokem. Největší problém prý byl přesvědčit lidi, aby betlémy na výstavu zapůjčili. Nechtělo se jim s nimi loučit.

Vernisáž se koná v neděli v 15 hodin. Zazpívá na ní Romana Těthalová za doprovodu Františka Koryčanského. Výstava bude k vidění do 12. ledna 2014. (hel, bm)