Petrů se původně na Madagaskar vydala jako koordinátorka výzkumu pro jednu britskou organizaci. „Ta se však záhy ukázala značně neorganizovanou. Z ní jsem tedy vystoupila a začala ostrov poznávat sama. Oslovil mě, a to i svými problémy,“ tvrdí bioložka.

Mezi ně patří například endemismus, což je omezování výskytu rostlin a živočichů na určité území, mizení lesů či třeba zastaralý systém zemědělství obyvatel.

Aby přispěla svým dílem k postupné nápravě věcí, spoluzaložila Petrů sdružení Ho Avy. „Hledáme řešení, která nejsou drastická ani technologicky pokroková, ale pomocí nichž obyvatelstvo malými krůčky dospěje k velké změně ve svém životě,“ říká.

Obyvatelstvo Madagaskaru se svým týmem už několik let učí novým dovednostem. Začala vylepšováním původní zemědělské produkce. Pěstitelé rýže v oblasti se nyní díky tomu radují z až třicet procent vyšších výnosů. Na zahrádkářských seminářích zase místní seznamuje s novými, pro nás běžnými plodinami. „Jedná se o brambory, rajčata, okurky, lilky či mrkev. Na to všechno mají kapacity, ale zelenina tam nemá téměř žádnou tradici. Radíme jim také při vysazování stromů nebo zakrývání půdy nastýláním, tak, aby se zbytečně nevypařovala tolik vzácná voda,“ seznamuje se svou činností přírodovědkyně pocházející z jihočeské vísky Míšek.

Její běžný den v madagaskarském Radobe, což znamená Velká voda, začíná v pět hodin ráno nebo i dříve. Jako první provádí výzkum lesa. To zahrnuje třeba hodinový poslech ptačích zpěvů a jejich následné zapisování. Následuje obhospodařování a vysazování lesní školky a práce s ženskou skupinou. Obyvatelky ostrova učí, jak pracovat v pěstební školce i na poli, nebo jak vařit zdravější jídla s více živinami. „Kolem poledne je potřeba siesty, protože žár slunce je v této oblasti neúprosný. Odpoledne se zase sází stromy nebo pracuje s dětmi,“ dodává Petrů.

Ta doufá, že její projekt bude pokračovat dál a dostane se mu i větší podpory od tamních organizací. „zatím se dá jeho působnost označit jako lokální. Ale ono se musí začínat z malých ohnisek a postupně je rozšiřovat na celou zem,“ je si vědoma.

Madagaskar si prohlédnete v hradišťské Hvězdě

Madagascar: Ostrov snů. To je název výstavy desítek fotografií, které jsou v těchto dnech k vidění ve foyer uherskohradišťského kina Hvězda. Na svědomí je mají fotografové České expediční společnosti.

Expozice měla svou premiéru před jedenácti lety v Londýně a nyní se přesouvá po České republice a tvoří součást programu podporujícího projekt a občanské sdružení Ho Avy. „Výraz v malgaštině znamená budoucnost. Našimi aktivitami se snažíme rozvíjet možnosti a životní úroveň obyvatelstva jihozápadního Madagaskaru, stejně jako chránit tamní ekosystémy,“ uvedla spoluzakladatelka sdružení Martina Petrů, která na ostrově ležícím poblíž afrického pobřeží strávila několik let a v pátečním večeru uspořádala v hradišťském kině pro zájemce přednášku.

Součástí setkání a povídání u exotických fotografií byla také dobročinná dražba některých z nich. „Vybrali jsme 8.600 korun,“ informoval ředitel uherskohradišťských městských kin Josef Korvas. Výstavu můžete navštívit až do čtvrtku 8. prosince.