Akce s názvem Na kole vinohrady Uherskohradišťska vás zavede do historie a tajů pěstování révy na Slovácku.

„Stezka Muškátu moravského, Rulandského bílého nebo Blatnického roháče a rodinná trasa za historií a vínem tvoří čtveřici výletů, z nichž si budou moci v sobotu 6. října cyklisté vybrat,“ láká za organizátory Martina Husáková.

Registrace účastníků se uskuteční na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti od osmi do devíti hodin ráno. Startovné činí 90 Kč a v jeho ceně je mapa uherskohradišťských vinných cyklostezek, sklenka a nálevka na víno, volný vstup do vybraných historických památek a vzorek vína dle výběru. Součástí startovního balíčku je také slosovatelný kupon o posezení s přáteli ve vinném sklepě. Během dne povzbudí cyklisty na cestě živé vysílání ze sklepení v Blatnici a odpoledne po dojezdu do cíle se mohou těšit na bohatý kulturní program.

Důvod vzniku Muškátu moravského je jednoduchý: čeští a moravští pěstitelé postrádali odrůdu s muškátovým aroma, která by byla zároveň vhodná pro naše podmínky, a tak sami zkřížili odrůdy Muškát Ottonel × Prachttraube. Stalo se tak ve šlechtitelské stanici v Polešovicích, kam se cyklisté budou moci podívat, pokud si vyberou první z připravených tras. Dalšími cíli na stezce jsou vinice a vinné sklepy ve Vážanech, Boršicích, Zlechově a Starém Městě. Délka trasy je 45 kilometrů.

Druhý okruh, stezka Rulandského bílého, ukáže cyklistům oblast severně od Uherského Hradiště, tedy míst, kde se tato odrůda původem z Burgundska s úspěchem pěstuje. Vinařské uličky, sklepy a vinohrady si budou účastníci moci prohlédnout ve Zlechově, Tupesích, Velehradě, Traplicích, Kudlovicích a podívají se také k Baťovu kanálu. I tato stezka je dlouhá 45 kilometrů.

Známkové víno Blatnický roháč je směsí Sylvánského zeleného a Rulandského bílého. Jak jeho název napovídá, pochází z Blatnice pod svatým Antonínkem. „Jihovýchodně od Uherského Hradiště, za historickými památkami a kořeny tohoto příjemného moravského vína, vede nejdelší z připravených okruhů,“ uvedla Husáková. Po jeho absolvování budou mít sportovci v nohách čtyřicet devět kilometrů. Kromě vinařství v obcích Hluk, Blatnička a Ostrožská Nová Ves se budou moci podívat do historických lichtenštejnských sklepů v Uherském Ostrohu.

Čtvrtá a poslední z nabídky vinařských cyklotras je koncipována jako rodinná a je méně náročná. Nese název Stezka za historií a vínem a na pětadvaceti kilometrech cyklisté navštíví například Památník Velké Moravy ve Starém Městě, archeoskanzen v Modré a prohlédnou si Muzeum tupeské keramiky a zámeckou zahradu a vinný sklep v Buchlovicích.

Za vínem na kole? Náročné

André je na jihu Moravy oblíbené červené víno. Až tak oblíbené, že se podle něj jmenuje vinařská cyklostezka. Vede krajinou Velkopavlovické vinařské oblasti.

Na vlastní kůži Deníku se rozhodla ji vyzkoušet. Odjezd: v pondělí navečer z Hustopečí na Břeclavsku. Stezka vede těsně vedle dálnice. Cyklista má po pravé ruce kamiony, po levé krajinu jako z francouzské Provence. Vinaři na vinařské stezce André na potenciální návštěvníky na kolech nečekali. Sklepy byly většinou zavřené. Ve Velkých Pavlovicích zachránil tradici Ukrajinec nabízející červené víno. Nechtěl za to ani korunu. Vinné sklepy v Kraví hoře v Bořeticích měly také zavřeno. Kopec do Vrbice byl zkouškou zdatnosti. V unikátních sklepech bylo ale také liduprázdno. „Nejsou to žádné cyklostezky, ale obyčejné cesty,“ hodnotí vinařské cyklostezky Ctirad Šedý z Hustopečí. I turisté, kteří kvůli cyklotrasám přijíždějí, mají námitky. „Špatně se jede polní cestou nebo po betonových panelech,“ řekla Eva Horká z Berouna. Aby ochutnala vína, musela zazvonit na označený sklep. „Nevěděla jsem, jestli si to můžu dovolit,“ řekla. Tomáš Janík z Hustopečí provozuje služby pro cyklisty. „Některé cesty jsou hrbolaté, neupravené. Po žádné cyklostezce se nedá ujet s vozíkem za kolo pro dítě v kuse pět kilometrů,“ řekl. Ideální prý není ani značení. „Kdo nezná například okolí Nových Mlýnů nebo Lednice, zabloudí,“ dodal. Ročně projedou po cyklostezkách v kraji tisíce lidí. „Všichni nejsou spokojeni a my o tom víme. Na úpravy povrchů je málo peněz. Proto se snažíme ve spojení s obcemi žádat o dotace,“ řekl Luboš Kala z nadace Partnerství.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník