Spolupracuje na něm Místní akční skupina Horňácko a Ostrožsko s Místní akční skupinou Kopaničiarský región. Jeho cílem je především přitáhnout sportovní nadšence na hranici obou států. Vše bude hotovo příští rok v lednu.

Na co chodit pěšky, když mohou být běžky

„Myslíme si, že by projekt mohl přitáhnout na pomezí hranic Moravy a Slovenska sportovně založené lidi. Čerpáme ze zkušeností z minulosti, kdy už víme, že lidé jezdí na běžky do okolí Javořiny rádi. Sněhu na běžkování zde totiž není potřeba tolik,” uvedl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka. Chybělo ale vyznačení tras, mapy i udržování drah. „Ve chvíli, kdy budou podmínky komfortněji připravené, mohla by se návštěvnost v regionu zvýšit,“ doplnil starosta. Právě Nová Lhota je obcí, které se projekt na české straně hranice dotkne nejvíc. Všechny tři okruhy totiž mají začínat nad ní, u Šibeničního vrchu.

Novou aktivitu vítají především sportovní nadšenci. „Pokud by se někde v Bílých Karpatech udržovaly běžecké stopy, je to velmi lákavé. V regionu je určitě mnoho lidí, kteří čas od času na běžky vyrazí a musí jezdit až do Beskyd či Jeseníků,“ reagoval například předseda hodonínského Klubu českých turistů Květoslav Pašek. Na vytipování běžkařských tras se podílela Nová Lhota společně s Klubem českých turistů, občanským sdružením Aktivní Horňácko a Slováckým běžeckým klubem Kyjov. O údržbu by se měli postarat dva posledně jmenovaní.

Ilustrační foto.

„Rolbou se bude provádět údržba v závislosti na sněhových podmínkách. Na místech, kam se rolba nedostane, se pak bude muset použít skútr,“ doplnila projektová manažerka místní akční skupiny Barbora Galliová s tím, že se pro běžkaře plánuje i webový portál, který je bude informovat o sjízdnosti tras a počasí. Na slovenské straně přibudou trasy v oblastech Myjava, Brezová pod Bradlom, Košariská, Lubina, Brestovec, Stará Turá a Priepasné. „Nejdelší a nejnáročnější okruh bude mít třicet dva a půl kilometru,“ přiblížila Galliová. Dráhy se ale budou upravovat i podle toho, kde se bude který rok těžit dřevo. „Tomu se bude přizpůsobovat i úprava stop,“ doplnil Okénka.

Pomoct má vytištění pěti tisíc kusů mapek

Projekt počítá s vytištěním pěti tisíc kusů mapek. Na moravskou stranu má jít pětina z nich. Nyní už mají být hotové. Zájemci je mohou časem získat v informačních centrech a v obcích, které na projektu spolupracují. Podle Galliové mělo být vše původně hotovo ke konci října, nakonec se ale projekt rozjede koncem ledna příštího roku.