Hosty letošní přehlídky budou studenti Střední odborné školy oděvní Strážnice a držitel titulu Top Styl Designer mezinárodních veletrhů Styl a Kabo v Brně Pavel Jevula.

Oděvy divákům představí krásné modelky. Jednou z nich je také třiadvacetiletá Alžběta Sošková z Uherského Hradiště. Té dodala potřebné zkušenosti na začátku její kariéry hlavní iniciátorka uherskohradišťské přehlídky Eva Kryštofová.

Modeling Soškovou lákal od puberty. „V té době jsem však vypadala spíše jako pavouk – dlouhé ruce a nohy, žádné boky ani prsa. V časopise jsem však viděla inzerát pražské agentury, tak jsem se jim ozvala a vyšlo to,“ vzpomíná na své začátky.

První přehlídku absolvovala v šestnácti letech v Praze. Za zkušenostmi dokonce odjela na tři týdny do Milána. „Byl to pro mě dost stresový pobyt, ale aspoň jsem si vyzkoušela, jaké to je, starat se o sebe sama,“ vysvětluje. O dva roky později pracovala pro brněnskou agenturu, která se specializovala na přehlídky v nákupních centrech. Začala studovat žurnalistiku v Olomouci. Tam se dostala k jiné agentuře. Působila tři roky v hlavním týmu, kde měla jistou práci.

Momentálně spolupracuje se dvěma brněnskými agenturami. „V Brně jsem také předváděla na veletrzích Styl a Kabo,“ uvádí Alžběta místo svého největšího úspěchu. Sošková se na tamní molo dostala už dvakrát, pokaždé však musela projít castingem, kterého se účastní 150–200 dívek. Letos v únoru se dostala do týmu pro soutěž mladých ruských návrhářů. To pro ni byla velká zkušenost, protože s dalšími čtrnácti dívkami musely předvést 750 kusů oděvů. „Takový fofr jsem ještě nezažila,“ říká.

Na modelingu Soškovou nejvíce těší, když baví publikum. Má ráda, když lidé tleskají. „V Hradišti radost z potlesku platí dvojnásob. Předvádím pro pobavení sebe i diváků. V Klubu módy je skvělá parta lidí, kteří nejsou profesionálové, ale odvádějí skvělou práci,“ podotýká.

Naopak nemá ráda přístup některých modelek. Vadí jí dívky, které přebírají modely, které se jim nelíbí. Podle Soškové je umění předvést i na první pohled neatraktivní oděv tak, aby si z toho divák sedl na zadek a řekl si: „Tak tohle mi v šatníku nesmí chybět“.

Pro Klub módy Sošková předvádí už téměř sedm let a ještě pár roků své účasti slibuje. Jejím vysněným povoláním však je stát se tiskovou mluvčí.
Sošková má ráda elegantní styl oblékání. V soukromí v zimě nosí úzké kalhoty a kozačky, svetr a kabát a v létě si užívá saka, sukně a romantické halenky. „Na molu se dobře cítím v modelu, se kterým se dá pracovat. Ráda vymýšlím, co na mole předvedu, abych lidem oděv co nejlépe přiblížila,“ popisuje.

Na hradišťské přehlídce předvede krásné modely společenských šatů z Paříže i atraktivní kolekci spodního prádla. Ze všeho nejvíce se však těší na návrháře Pavla Jevulu. Na své dráze modelky se už setkala s Kateřinou Průšovou, Dianou Kobzanovou, rosničkou Radkou Kocurovou, miss České republiky Janou Doleželovou a osobně se zná i s letošní českou vicemiss Evou Čerešňákovou.

Přečtěte si také:

V Hradišti představím holocaust