„Nemůžeme nabídnout průměr. Dnešní divák už pozná kvalitní hudbu, i když se každému líbí něco jiného," sdělil k obsazení programu jeden z pořadatelů Petr Houšť a zároveň kapelník Straňanky. Každá dechovka si připravila pro zaplněné nádvoří Zámečku i něco navíc, čím obohatila své vystoupení. „Předvedli jsme technicky náročnou skladbu, koncertní variaci pro dvě trubky Išiel jager pres horu od Adama Hudce," prozradil Petr Houšť. Velký ohlas prý měly také večerníčkové melodie v podání Straňanky, především pohádky z mechu a kapradí. Kromě domácího seskupení se na pódiu vystřídala slovenská Maguranka, valašská Lidečanka a Křídlovanka. Nedělní program byl vlastně vyvrcholením celého folklorně kulturního víkendu, který začal na tamním Zámečku v pátek. Jedinou vadou na kráse bylo počasí. „Obec koupila velký stan, pódium je kryté, takže nakonec nenastal nikde problém," prozradil Petr Houšť. O festival je prý už dlouhodobě velký zájem, letos podle jeho slov dorazili lidé z Prahy, Kolína nebo naopak Prievidze.

Slavnostní punc měl i ostatní program. V rámci něj popřáli v pátek organizátoři festivalu v čele se starostou Strání Ondřejem Benešíkem k letošnímu výročí tamní rodačce a legendární zpěvačce Vlastě Grycové.

Na Štrbákovci se sešly soubory v programu Škaredý Huro, pěkný Jan. Vyhrávala cimbálovka Husličky a zazpívali například Krasavci z Ostrožské Nové Vsi, Nedachlebjan, domácí S.E.N. nebo Plkotnice ze Suché Loze.

„Celý víkend hodnotím jako vydařený. Doufám, že splnil účel a lidé odcházeli s příjemným kulturním zážitkem spokojeni domů," přála si jedna z účastnic vydařené akce Jana Bruštíková.